Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Przeciwko handlowi ludźmi
25-10-2017

Przeciwko handlowi ludźmi

Data wydarzenia: 25-10-2017

Policjanci, sierż. Karolina Żych oraz st. sierż. Damian Siciarek z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim odwiedzili klasy mundurowe o profilu wojskowo-sportowym w złocienieckim zespole szkół. Tematem spotkania było przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu.

Kilka dni po Europejskim Dniu przeciwko Handlowi Ludźmi policjanci podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą w tym temacie. Wskazali obszary zagrożeń i trudności z jakimi zmagają się ofiary próbujące wyrwać się z niewolnictwa oraz sposoby pomagania im. Funkcjonariusze przedstawili materiały multimedialne przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a spotkanie zakończyło się dyskusją, w trakcie której młodzież mogła podzielić się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami.
Handel ludźmi jest zjawiskiem niesłychanie złożonym. Niestety jest też smutnym elementem rzeczywistości także w naszym kraju. Szacuje się, że w krajach Europy Zachodniej 500 tys. ludzi rocznie pada ofiarą tego procederu. W samej tylko Polsce jest to około 15 000 osób. Handel ludźmi nierozerwalnie kojarzy się z pracą przymusową lub prostytucją. Niestety nie jest to cała prawda. Współcześni niewolnicy przymuszani są do popełniania przestępstw i wykroczeń jak na przykład żebractwo, kradzieże czy handel narkotykami. Szczególnie brutalnie przestępcy wykorzystują swoje ofiary w handlu organami. Smutną prawdą jest, że ten odrażający proceder wynika z popytu na pracę niewolników. Zwalczanie tego procederu wymaga ścisłej współpracy ze społeczeństwem. Uświadamiania, szczególnie młodych ludzi, jakie ryzyko noszą przypadkowe znajomości, nieczytanie umów, niesprawdzanie pośredników i pracodawców.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona