Nie ma radości bez niepodległości!
15-11-2017

Nie ma radości bez niepodległości!

Data wydarzenia: 15-11-2017

Jedną z najważniejszych wartości, jaką cechuje prawdziwy naród jest pamięć i przekazywanie wiedzy o swojej historii. W dniu 11 listopada 2017 r. Polacy świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w szkołach i placówkach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku odbył się okolicznościowy apel. Nie zabrakło przemówień, słów pełnych wzruszenia, nawiązania do idei patriotycznych i narodowowyzwoleńczych, a także konieczności odrodzenia fundamentalnych wartości i poczucia obowiązku względem ojczyzny. W obchodach uczestniczył Starosta Drawski Stanisław Kuczyński oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Izabela Krężołek. Niedawno Liceum w Zespole Szkół obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia, stąd przy okazji apelu Starosta  wręczył na ręce Dyrektora ZSP w Czaplinku Roberta Patrzyńskiego zestaw nagłaśniający, jako prezent z tej okazji.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim już 9 listopada 2017 roku odbył się uroczysty apel. Tuż po nim, uczniowie we wzniosły sposób przenieśli widownię do czasów, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy. Szczególny nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Na uroczystości, oprócz rysu historycznego i wyjątkowej scenografii, nie zabrakło wzruszających recytacji oraz pięknej oprawy muzycznej.
Natomiast 10 listopada 2017 r. obchody zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, którego uczniowie wraz z mieszkańcami miasteczka uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W pierwszej części uroczystości uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu wojskowym i policyjnym uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę w kaliskim kościele parafialnym. Następnie przeszli pod pomnik „Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi”, gdzie wraz z Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Drawskiego Januszem Garbaczem i Dyrektorem ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciejem Rydzewskim złożyli kwiaty i znicze. Natomiast uczniowie klasy pierwszej technikum wzięli udział w wernisażu wystawy „Poczet królów polskich” w Pałacu Wedlów. Wieczorem licealiści z grupy teatralnej „Klepsydra” zaprezentowali mieszkańcom Kalisza Pomorskiego spektakl „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie”, oparty na wydarzeniach z historii miasta po drugiej wojnie światowej. Występ zakończony pięknie odśpiewaną przez wykonawców oraz publiczność „Rotą”.
Również 10 listopada br., w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobowie odbyły się szkolne obchody Święta Niepodległości, które przybrały niebanalną, radosną formę urodzinowego rautu dla Polski. Podczas uroczystości uczniowie i nauczyciele przenieśli się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpili w niecodziennych stylizacjach i strojach z epoki, a także przygotowali piękne kartki z urodzinowo-odrodzeniowymi życzeniami dla Polski - Jubilatki. Z kolei uczniowie z filii placówki w Drawsku Pomorskim recytowali patriotyczne wiersze, oglądali prezentacje multimedialne, słuchali informacji związanych z historią RP. Ważnym elementem uroczystości były wspólne śpiewanie pieśni.
W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa odbył się uroczysty apel dla uczniów i pracowników szkoły. Obchody w duchu patriotycznym uświetnił montaż muzyczno – słowny w wykonaniu uczniów Liceum oraz wręczenie logo szkoły pierwszakom z klasy mundurowej, które wraz z uniformem jest znakiem przynależności do klasy o profilu wojskowo-sportowym.
Pamięć o historii Polski, o losach rodaków w kraju i na obczyźnie, to podstawa świadomości na temat tego, kim się jest.  Święta patriotyczne dla szkół i placówek oświatowych zawsze są okazją do przypominania młodzieży o tym, że znać historię swego kraju – to znaczy poznawać i rozumieć siebie.