Informacja z uroczystości związanej z obchodami 99 rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości
15-11-2017

Informacja z uroczystości związanej z obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Data wydarzenia: 15-11-2017

W dniu 11 listopada 2017 roku w Złocieńcu odbyły się uroczystości związane z obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości te były połączone z uroczystą wspólną sesją Rady Powiatu Drawskiego i Rady Miejskiej w Złocieńcu. Narodowe Święto Niepodległości- najważniejsze święto państwowe jest obchodzone dla upamiętnienia odrodzenia się Polski po 123 latach niewoli.

Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złocieńcu. Mszę św. odprawił Proboszcz Parafii- Ksiądz Wiesław Hnatejko.
          Po zakończeniu uroczystej mszy świętej nastąpił przemarsz pod tablicę pamiątkową „Marszałka Józefa Piłsudskiego” oraz pod pomnik „Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu” gdzie przedstawiciele samorządu powiatowego, samorządu gminnego, a także przedstawiciele związków kombatanckich, zakładów pracy i instytucji użyteczności publicznych złożyli kwiaty,  by oddać hołd wszystkim poległym, którzy czynami i postawą dążyli do odzyskania wolności i suwerenności. Uroczystość  z ceremoniałem wojskowym wykonała 2 Brygada Zmechanizowana im. Marszałka J. Piłsudskiego w Złocieńcu pod dowództwem pułkownika dyplomowanego Artura Pikonia.
            Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta wspólna sesja Rady Powiatu Drawskiego i Rady Miejskiej w Złocieńcu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu. Rozpoczęcie uroczystej wspólnej sesji poprzedził wystrzał z armaty na dziedzińcu szkoły.
          Sesję prowadził Pan Stanisław Mikołajczyk – Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego oraz Pan Mirosław Kacianowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Złocieńcu.
          Sesja rozpoczęła się wystąpieniem okolicznościowym Stanisława Kuczyńskiego – Starosty Drawskiego. Następnie Beata Miszewska – Kozłowska – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu podczas swojej prezentacji zapoznała gości z profilem szkoły oraz jej osiągnięciami. W dalszej części sesji, zgodnie z porządkiem, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu wystąpili w przedstawieniu słowno- muzycznym.
          Na zakończenie uroczystej wspólnej sesji Rady Powiatu Drawskiego i Rady Miejskiej w Złocieńcu z okazji Narodowego Święta Niepodległości Przewodniczący Rady Powiatu – Stanisław Mikołajczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Złocieńcu – Mirosław Kacianowski serdecznie podziękowali organizatorom uroczystości, a w szczególności Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu – Beacie Miszewskiej - Kozłowskiej  oraz nauczycielom i uczniom, którzy w znakomity sposób przygotowali uroczystą sesję.
          Na zakończenie sesji zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a każdy z obecnych mógł wpisać się do Kroniki Powiatowej.