Pierwsza Pomoc na piątkę
20-11-2017

Pierwsza Pomoc na piątkę

Data wydarzenia: 20-11-2017

Pod patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego 16 listopada 2017 r. odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim I edycja Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy.

Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych zajęły uczennice z Kalisza Pomorskiego, tuż za nimi uplasowały się zespoły z Drawska Pomorskiego, Pomierzyna i Broczyna. Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się młodzież z Kalisza Pomorskiego, następnie z Czaplinka, Drawska Pomorskiego, gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu oraz ZSP w Złocieńcu.
Gośćmi Olimpiady byli: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Paweł Dymecki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie Joanna Kulesza oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim Dorota Ławniczak. Komisję sędziowską tworzyli: dyplomowana pielęgniarka Jadwiga Czerniga, Prezes OSP w Kaliszu Pomorskim Wiesław Kulbacki i mł. asp. Tomasz Wyrzykowski, ratownik medyczny, strażak w Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.
Olimpiada składała się z dwóch etapów, teoretycznego – testu wiedzy i praktycznego. Do rywalizacji przystąpiły Szkoły Podstawowe z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego, Pomierzyna oraz Broczyna. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystąpiły zespoły z ZSP Kalisz Pomorski (Medical Team), ZSP Drawsko Pomorskie (Grupa Medyczna Żarek), ZSP Czaplinek (RESCUE-ZDR), ZSP Złocieniec oraz także w tej kategorii, gimnazjalistki z  trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze Złocieńca.
W części teoretycznej bezkonkurencyjne były szkoły z Kalisza Pomorskiego, natomiast w części praktycznej 100% dokładnością wykazała się grupa medyczna reprezentująca ZSP Drawsko Pomorskie.
Organizatorzy składają podziękowania Staroście Drawskiemu za objęcie patronatem Olimpiady, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim za pomoc w przygotowaniu konkurencji i cenne uwagi podczas zawodów. Profesjonalnie przygotował uczniów do pozorowania w scenkach medycznych strażak Michał Walkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.
Warto wspomnieć, że opiekunem uczniów z ZSP Kaliszu Pomorskim był Karol Kalina, który również przygotowywał pod kątem praktycznym uczniów ze Szkół Podstawowych z Pomierzyna i Kalisza Pomorskiego. Był on także pomysłodawcą i wraz z Medical Team Kalisz Pomorski, organizatorem tej bardzo udanej imprezy.
Już teraz zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne do udziału w drugiej edycji Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy, która odbędzie się za rok.
I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zrealizowana i była podsumowaniem projektu„Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie powiatu drawskiego” sfinansowanego przez Zarząd Powiatu Drawskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” z Kalisza Pomorskiego.