Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej
22-11-2017

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Data wydarzenia: 22-11-2017

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku wzięła udział w ob-chodach Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, który odbył się na Wydziale Ma-tematyczno – Fizycznym Uniwersytety Szczecińskiego 17 listopada 2017 r.

Podczas obchodów podejmowano tematy dotyczące różnego zastosowania fizyki w medycynie. Z dużym zainteresowaniem młodzież wysłuchała wykładów „Promieniowanie jonizujące na Ziemi i w kosmosie” prof. dr hab. Mariusza Dąbrowskiego z Zakładu Kosmologii i Teorii Grawitacji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz „Wybrane zastosowania laserów medycznych” dr Karoliny Jezierskiej z Zakładu Fizyki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 
Podczas tego wydarzenia odbywał się również drugi etap wojewódzkiego konkursu „Fizyka w medycynie” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Sześć najlepszych zespołów przedstawiło swoje prezentacje o tematyce: Druk 3D w biomedycynie, Zastosowanie światła laserowego w medycynie, Sygnały generowane przez organizm EEG, EKG i EMG, Magnetoencefalografia, Optyka medyczna. Warto nadmienić, że w pierwszym etapie konkursu brało udział również dwoje uczniów z Czaplinka, którzy przygotowali prezentacje: Dawid Sobkowski „Jaką role w medycynie odgrywa elektryczność?” i Jagoda Zasławska „Nanotechnologie w medycynie”. 
Po całej uroczystości młodzież zwiedziła pracownie fizyczne Instytutu Fizyki. Dr Tadeusz Molenda z Pracowni  Dydaktyki Fizyki i Astronomii zaprezentował kilka doświadczeń z optyki, fizyki atomowej i dynamiki oraz opowiedział jak piękna jest fizyka, jeśli ją potrafimy dostrzec w życiu codziennym.
Uczniowie wyjechali bogatsi w wiedzę wychodzącą poza ramy szkolne oraz wiedzę wykorzystaną dla i przez człowieka. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona