Powiat uruchomił Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czaplinku
05-12-2017

Powiat uruchomił Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czaplinku

Data wydarzenia: 05-12-2017

Dzisiaj, 5 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku. W warsztatach znajdzie się miejsce aż dla 35 osób. Tym samym zniknęła „biała plama” na mapie Województwa Zachodniopomorskiego – Powiat Drawski był ostatnim bez tego rodzaju placówki.

- Rzadko zdarzają się sytuacje, gdy mam łzy wzruszenia w oczach – powiedział Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, który zainicjował powstanie Warsztatów. – Dziś tak właśnie jest. Widzę, że stworzyliśmy wspaniałe dzieło, bardzo potrzebne wielu ludziom. A przy okazji daliśmy nowe życie budynkowi warsztatów. Brawa należą się także kadrze, która tu rozpoczyna pracę. To świetni fachowcy.
Uroczystość otwarcia zgromadziła blisko sto osób, w tym samorządowców z terenu całego powiatu drawskiego, pracowników sektora pomocy społecznej, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, a przede wszystkim samych uczestników Warsztatów wraz z rodzinami. Wśród przybyłych obecny był m.i. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko, Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Stanisław Mikołajczyk, Wicestarosta Drawski Jacek Kozłowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Janusz Garbacz, Członek Zarządu Powiatu Janina Jung, Radni powiatowi Elżbieta Motyl i Cyryl Turczyk. Pomieszczenia nowej jednostki organizacyjnej Powiatu Drawskiego poświęcił czaplinecki proboszcz ks. Jacek Brakowski.
Starosta podkreślił, że nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie ogromna pomoc Anny Rąbel, Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału PFRON, a także niezwykła determinacja pracowników samorządowych zaangażowanych w te przedsięwzięcie, ponieważ tempo przygotowań było naprawdę niezwykłe. S. Kuczyński złożył również gratulacje dla Dyrektora Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie Krystiana Ignacaka. Właśnie w strukturze tej jednostki znalazły się Warsztaty, których pracą kierować będzie Justyna Łuczak.
Zanim zebrani zwiedzili pachnące świeżością wnętrza, przypomniano w prezentacji historię powstania WTZ. Była ona niespotykanie krótka, ponieważ od pomysłu do jego realizacji minął zaledwie rok. 9 sierpnia 2017 roku w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie odbyło się podpisanie umowy na utworzenie Warsztatów w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III obszar „F”. Z ramienia Powiatu Drawskiego umowę podpisał Starosta Drawski, zaś ze strony PFRON – Dyrektor O. Zachodniopomorskiego.
Wysokość dofinansowania wynosi 490 000,00 zł. Dzięki wsparciu funduszy na rzecz osób niepełnosprawnych zrealizowano przebudowę i przystosowanie pomieszczeń, które służyć mają rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, tak aby osoby niepełnosprawne mogły prowadzić samodzielne i aktywne życie na miarę ich indywidualnych możliwości.

Grupą docelową są osoby niepełnosprawne intelektualnie z terenu powiatu drawskiego. Będą one realizowały zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, które przyczynią się do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika. Udział      w Warsztatach ma docelowo umożliwić w miarę niezależne, samodzielne i aktywne życie.

Remontowane pomieszczenia przeznaczono na pracownie edukacji prozawodowej i społecznej, a także rękodzieła, gospodarstwa domowego i techniczne (stolarską, komputerowo – poligraficzną).

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czaplinku funkcjonują w budynku przy ulicy Wałeckiej 57. Jeszcze kilka lat temu był niemal opustoszały, na granicy ruiny. Obecnie działa tam nieodpłatna pomoc prawna, filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, powstało i zostało rozbudowane przedszkole specjalne. W ramach tzw. kontraktu samorządowego zmodernizowana jest także pracowania kulinarna, na której młodzież uczy się zawodu w ramach Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z siedzibą w Drawsku Pomorskim. Teraz powstały także WTZ-y, a wraz z nimi kolejne miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry.