Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

W Kaliszu lubią Mazurka
06-12-2017

W Kaliszu lubią Mazurka

Data wydarzenia: 06-12-2017

Minął zaledwie miesiąc od warsztatów, jakie publicysta Robert Mazurek przeprowadził dla dziennikarzy Liceum w Kaliszu Pomorskim, a już 24 listopada przyjechał do nich ponownie. Tym razem nie sam, towarzyszyli mu: Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie i Sebastian Krok, artysta malarz, wykładowca warszawskiej ASP.

„Lepiej jest, gdy więcej się czyta niż pisze” – powtarzał jak mantrę Robert Mazurek podczas pierwszego spotkania z młodzieżą. Wcześniej zastanawiał się, jak licealistów zainteresować czytelnictwem. I postanowił do Kalisza zaprosić przyjaciół: Jarosława Klejnockiego i  Sebastiana Kroka. Plan był prosty: we trzech mieli „sprzedać” młodym to, o czym wiedzą najwięcej i w czym się czują najlepiej. Parę tygodni przed ich przyjazdem trwała burzliwa narada, jak ma to wyglądać w praktyce. Opiekun koła dziennikarskiego i polonistka pracująca w kaliskim Liceum Aleksandra Radecka zebrała pomysły i napisała projekt „Zmieniać świat poprzez dziennikarstwo”. 
 
Zaczęło się od otwartej lekcji języka polskiego, którą dla maturzystów i obserwujących ją polonistów z powiatu drawskiego przygotował Jarosław Klejnocki. 23 listopada licealna sala wypełniła się po brzegi, a temat zajęć dotyczył poezji Marcina Świetlickiego i Adama Zagajewskiego.Dzień później Robert Mazurek opowiadał młodzieży o tym, jaka jest jego koncepcja podróżowania i dlaczego wraca do Afryki. Kolejne lekcje miały charakter praktyczny. Dziennikarz uczył licealistów z „Kontrastu” jak napisać informację w sposób niebanalny, komunikatywnym językiem.Zadanie polegało na stworzeniu własnych tekstów na podstawie depesz Polskiej Agencji Prasowej. Salwy śmiechu i słowa pochwały dla piszących pojawiały się przy tematach z życia gwiazd.
 
Ważnym punktem spotkania, na który uczniowie wyczekiwali z niecierpliwością, było omówienie wcześniej wysłanych do redaktora Mazurka tekstów.
 
- Ucieszyłem się,  że ktoś docenił, jak piszę. Redaktor Mazurek dał mi wiele cennych rad. A podczas zajęć dowiedziałem się jak mogę pisać newsy, by nie były nudne -  komentował tegoroczny maturzysta Daniel Morcinek.
 
Następne zajęcia prowadził Sebastian Krok, który opowiadał o surrealizmie w malarstwie. Swój wykład poświęcił wybranym twórcom: Salvadorowi Dali i Friedzie Kahlo. To ich obrazy dzień później oglądała młodzież w Poznaniu. Wyjazd do stolicy Wielkopolski 25 listopada był ukoronowaniem warsztatów. Młodzież obejrzała także w Teatrze Nowym spektakl „ Mosdorf. Rekonstrukcja”.
 
Na pytanie, czy potrzebne są takie warsztaty, uczniowie odpowiadają jednym głosem, że tak. Każdy znalazł swoją motywację do pracy. Teraz trzeba działać, by zasiane ziarno dało plon.                                                                                                                                       
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona