Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Rocznicowy koncert zespołu Dystraktor
20-12-2017

Rocznicowy koncert zespołu Dystraktor

Data wydarzenia: 20-12-2017

W czwartek 14 grudnia 2017 r. w kaliskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zorganizowany przez młodzieżowy zespół muzyczny Dystraktor, działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

Tym razem młodzi muzycy wraz z opiekunem zespołu, na co dzień nauczycielem historii, Konradem Chwastkiem postanowili za pomocą muzyki upamiętnić 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Wszystkie utwory prezentowane podczas koncertu nawiązywały do tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku oraz życia w późnym PRL-u. Występ utrzymany był w szeroko pojętej stylistyce rockowej, w której młodzi muzycy poruszają się z coraz większą swobodą i smakiem. Gdy na sali zapanował kompletny mrok w dźwiękach głośników rozległy się słowa słynnego przemówienia gen. Jaruzelskiego oznajmiające wprowadzenie stanu wojennego. Po tych słowach ze wzmacniaczy gitarowych zaryczał drapieżny riff utworu zespołu Lombard „Stan gotowości”, utrzymany w elektroniczno-industrialnym klimacie. Następnie słuchaczom zaprezentowano utwory opisujące szarzyznę i beznadzieję życia w PRL-u, takie jak: „Mniej niż zero”, „Ale w koło jest wesoło” czy pełen goryczy i żalu hymn młodych kontestatorów realnego socjalizmu „Dorosłe dzieci”.
W drugiej części koncertu zabrzmiały utwory nawiązujące do działalności opozycji antykomunistycznej z przełomu lat 70. i 80. Pojawiły się dwa utwory barda solidarności Jacka Kaczmarskiego „Obława” i „Mury”, zaaranżowane w dość niekonwencjonalny sposób. Na sam koniec, jako podsumowanie i pointa koncertu wybrzmiał szerokim dźwiękami liryczny utwór Chłopców z Placu Broni „Wolność”.
Licznie zgromadzona publiczność życzliwie i z entuzjazmem przyjęła muzyczne propozycje kaliskich Licealistów. Koncert dostarczył niezapomnianych wrażeń estetycznych zarówno muzykom jak i widzom.
Podziękowania należą się Dyrekcji oraz pracownikom kaliskiego Ośrodka Kultury za pomoc w przygotowaniu koncertu i udostępnienie sali. Wydarzenie było podsumowaniem działania „Legendy polskiego rocka”, realizowanego w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim, wspieranego finansowo przez Gminę Kalisz Pomorski.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona