Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Nowe autobusy za unijne fundusze. Złocieniecki PKS modernizuje tabor.
27-12-2017

Nowe autobusy za unijne fundusze. Złocieniecki PKS modernizuje tabor.

Data wydarzenia: 27-12-2017

PKS w Złocieńcu stworzy zintegrowany i niskoemisyjny system publicznej komunikacji miejskiej. Swym zasięgiem obejmie gminy tworzące Strefę Centralną w ramach Kontraktu Samorządowego. W tym celu zakupione zostaną m.in. nowoczesne i wygodne autobusy.

 

Do kosztów planowanej inwestycji dołoży Urząd Marszałkowski w ramach RPO WZ 2014-2020. Umowę podpisał w środę, 20 grudnia 2017 roku w Szczecinie Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz i Prezes Mirosław Stołowski. Towarzyszył im Wicestarosta Drawski Jacek Kozłowski.

PKS w Złocieńcu zaplanował zakup 16 nowoczesnych pojazdów. To 9 autobusów na 40 miejsc oraz 7 busów na 21 osób. Nabytek ma zaspokoić potrzeby komunikacji publicznej działającej na obszarze 13 gmin tworzących tzw. Strefę Centralną. Umożliwi to z kolei uruchomienie zintegrowanego systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego i podmiejskiego, a przede wszystkim pozwoli na utworzenie 14 nowych linii autobusowych.

- W ostatnim czasie przeznaczamy ogromne wsparcie na zmiany komunikacyjno-transportowe. Na Pomorzu Zachodnim powstaną nowe węzły przesiadkowe, wybudowane będą ścieżki rowerowe, jak i zakupiony zostanie nowoczesny tabor pojazdów. Złocieniec jest właśnie tym miejscem w regionie, który z unijnej pomocy skorzysta. To z pewnością jeszcze częściej zachęci mieszkańców do korzystania z usług złocienieckiego przewoźnika - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Realizacja zadania kosztować będzie ponad 7,7 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniesie prawie 5,4 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć najpóźniej w marcu 2019 roku, choć może to nastąpić już w 2018 roku.

- Wymienimy aż 70 procent naszego taboru. Ułatwi to mieszkańcom codzienne dotarcie do szkół, miejsc zatrudnienia czy administracji publicznej, a także wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego - mówił prezes PKS Złocieniec Mirosław Stołowski.

Uzupełnienie przez przewoźnika ze Złocieńca jego floty o nowe pojazdy wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.4 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Kontraktów Samorządowych”. 

 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona