Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Uczniowie w koszarach
29-12-2017

Uczniowie w koszarach

Data wydarzenia: 29-12-2017

W dniu 20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 2 o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w ramach planu współpracy uczestniczyli w szkoleniu zapoznawczym realizowanym w koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

Uczniom, znajdującym się pod opieką Andrzeja Kowalewskiego, przedstawiono historię Brygady w oparciu o Salę Tradycji. Jednostka przejęła tradycje oddziałów – jednostek Wojska Polskiego oznaczonych cyfrą 6 oraz 2. Kierownik Klubu Żołnierskiego w Złocieńcu opowiedział o jednostce i zaprezentował polskie mundury wojskowe używane w ubiegłym wieku oraz mundury pustynne. Żołnierze jednostki kilkakrotnie brali udział w misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Przedstawiono również postać patrona jednostki Józefa Piłsudskiego oraz nawiązano do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie zostali również zapoznani z historią powstania i przeznaczeniem koszar w czasie drugiej wojny światowej.

Następnie w Parku Sprzętu Technicznego zorganizowano punkty nauczania, gdzie zaprezentowano sprzęt i uzbrojenie jednostki używane podczas bieżącego szkolenia. Szczególną uwagę uczniów wzbudziła prezentacja karabinu wyborowego "Alex" oraz kryteria, jakie żołnierz musi spełnić, aby obsługiwać ten rodzaj broni. Na koniec licealiści udali się na wieże znajdujące się na terenie jednostki.

Dziękujemy bardzo Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej pułkownikowi dypl. Arturowi Pikoniowi, jej żołnierzom, opiekunom i instruktorom za wzorową i profesjonalną organizację, zabezpieczenie i przezentację uzbrojenia, wyposażenia, zadań i dziejów jednostki.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona