Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Sytuacja szkół w powiecie – ZSP Kalisz Pomorski (cz. 4)
16-02-2018

Sytuacja szkół w powiecie – ZSP Kalisz Pomorski (cz. 4)

Data wydarzenia: 16-02-2018

Wyjątek od reguły. Tak można nazwać sytuację Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest stabilna, a na tle pozostałych szkół - bardzo dobra.

  • Mimo że Kalisz Pomorski jest najmniejszą w powiecie gminą ze szkołą średnią, ma największy nabór.
  • W szkole jest praca dla prawie dwa razy większej liczby nauczycieli niż na początku wieku.
  • Kwota subwencji przypadająca na tę szkołę wyniesie aż 3,8 mln złotych, w stosunku do 1,8 mln siedemnaście lat temu (uwzględniając inflację).
  • Szkołę wyróżnia otwartość na nowe rozwiązania i nabór uczniów pochodzących w większości z gmin ościennych
 
LICZBA UCZNIÓW W KALISZU POMORSKIM JEST STABILNA
Sekretem popularności szkoły jest m.in. praca u podstaw prowadzona przez grono pedagogiczne, w tym świetna rekrutacja, sprofilowanie placówki pod potrzeby konkretnego odbiorcy (znana jest głównie jako szkoła mundurowa), czy korzystne położenie (nie w każdej sąsiedniej gminie jest szkoła średnia), które szkoła potrafi wykorzystać. A także otwartość na nowości wyróżniające ją na tle bardzo dużego obszaru, jak np. klasy dwujęzyczne.
To wszystko sprawia, że pomimo ogólnej zapaści demograficznej rekrutacja ciągle jest wysoka. Pomimo że Kalisz Pomorski jest najmniejszą gminą w naszym powiecie posiadającą szkołę średnią, radzi sobie znacznie lepiej niż więksi sąsiedzi. Klasy są pełne. Wykorzystuje się każdą powierzchnię; nawet na poddaszu powstaje nowa pracownia.Większość uczniów przyjeżdża do szkoły z zewnątrz. Z samego Kalisza Pomorskiego pochodzi około 1/3 naboru. Po prostu szkoła „ma to coś”.
Poniższy wykres obrazuje poziom liczby uczniów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Jak widać, podczas gdy od początku wieku w innych szkołach powiatu drawskiego uczniów ubywało, Kalisz nie może narzekać na ich brak. W czasie ostatnich kilkunastu lat jest ich praktycznie tyle samo. W roku szkolnym 2000/2001 było to 425 osób. Obecnie w szkolnych ławach zasiada 431 uczniów.
 
 
BAZA LOKALOWA, NAUCZYCIELE
Szkoła w Kaliszu Pomorskim to charakterystyczny budynek z czerwonej cegły, przy ul. Wolności. Ma on powierzchnię 2423 m2, a wraz z salą gimnastyczną (283m2) na której odbywają się lekcje wychowania fizycznego – 2706 m2. Szkoła ma oczywiście internat. Z czasem, gdy struktura uczniów zmieniła się i więcej jest przyjezdnych niż miejscowych, podążono za tym trendem. W mieście wynajęto jeszcze trzy obiekty, aby wszyscy mogli się zmieścić. To jest także korzystne finansowo, bowiem na ucznia mieszkającego w internacie szkoła otrzymuje trochę większe pieniądze w subwencji oświatowej.
W 2001 roku na jednego ucznia przypadało 6,36 m2 powierzchni, na której prowadzono zajęcia edukacyjne (bez internatu). Na jeden etat nauczycielski przypadało 18 uczniów (17,7).
 
Na koniec 2017 roku liczba nauczycieli wzrosła prawie dwa razy, w stosunku do stanu sprzed siedemnastu lat. Na jeden etat nauczycielski przypada 10 uczniów (10,26) oraz 6,27 m2 powierzchni na jednego ucznia, czyli praktycznie bez zmian.
 
 
 
PIENIĄDZE
Utrzymanie stanu liczbowego uczniów na praktycznie niezmienionym poziomie ma korzystny wpływ na stan finansowy szkoły. Kwota subwencji przyznana na 2001 rok dla ZSP w Kaliszu Pom. wynosiła 1 271 338 zł. Przy uwzględnieniu inflacji byłoby to przy obecnych wartościach 1 823 852 zł. Na 2018 rok szkoła bardzo zyskała. Przewidywana kwota subwencji dla niej to aż 3 824 325 zł, czyli o 2 000 473 zł więcej (!).
 
 
Koszty utrzymania szkoły w 2018 roku w takim stanie, w jakim jest obecnie, oszacowano na kwotę 4,3 mln zł.
Na zakończenie podam jeszcze jedną informację. Dotyczy ona wrześniowego (2017 r.) naboru do poszczególnych szkół prowadzonych przez powiat drawski, w stosunku do liczby osób mieszkających na terenie gminy. Liczba uczniów w klasach pierwszych wynosi:
- w ZSP w Czaplinku 65 osób (ok. 12 tys. mieszkańców w gminie),
- w Złocieńcu 68 pierwszaków (15,4 tys. mieszkańców w gminie),
- w Drawsku Pomorskim 91 osób (16,3 tys.),
- w Kaliszu Pomorskim 135 osób (7,4 tys. mieszkańców w gminie).
 
Starosta Drawski
Stanisław Kuczyński
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona