Z Erasmusem + na Sardynii
19-02-2018

Z Erasmusem + na Sardynii

Data wydarzenia: 19-02-2018

Istituto Tecnico Commerciale “Salvatore Satta” w Nuoro na Sardynii gościła w okresie od 5 do 10 lutego 2018 r. partnerów z projektu Erasmus + „Flying with the wings of Mythology through time and space”. Wśród nich znaleźli się dwaj uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Czaplinku - Adam Olkowski i Kacper Siwek oraz nauczycielki Alicja Giwojno i Anna Proniuk.

W trakcie pobytu uczestnicy wzięli udział w cyklu zajęć prowadzonych za pomocą innowacyjnych metod dydaktycznych, a poświęconych funkcjonowaniu mitologii greckiej, rzymskiej, nordyckiej i słowiańskiej w językach różnych narodów, a także kulturze współczesnej. Niezwykle ciekawym i inspirującym elementem wymiany były wycieczki do miejsc związanych ze starożytną cywilizacją nuragijską oraz sardyńskim folklorem. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć Domus de Janas - pradawne skalne komnaty związane z obrzędami ku czci bogini Diany, zwiedzić wioskę Santa Cristina - miejsce kultu pogańskiego oraz chrześcijańskiego, Muzeum Archeologiczne w Nuoro i Muzeum Maski w Ottanie.
Najbardziej niezwykłym doświadczeniem był jednakże udział w paradzie karnawałowej w Luli. Grupa Erasmusowska przeszła ulicami miasta w dzikim i groźnym korowodzie prowadzonym przez Boes i Merdules - czyli postacie wywodzące się z obrzędów dionizyjskich, symbolizujące cykliczność życia oraz odwieczne związki człowieka z naturą.
Wizyta w Nuoro była też okazją do osobistego doświadczenia włoskiej gościnności. Uczniowie na pięć dni zamieszkali w domach sardyńskich partnerów, by poznać odmienny od rodzimego styl życia. Wzięli też udział w multikulturowej kolacji, podczas której
w towarzystwie pracowników szkoły, rodziców i władz miasta mogli skosztować tradycyjnych potraw z kuchni włoskiej, greckiej, hiszpańskiej, fińskiej, islandzkiej, łotewskiej i polskiej.