Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Znajomość pełna wzruszeń
06-03-2018

Znajomość pełna wzruszeń

Data wydarzenia: 06-03-2018

W złocienieckiej filii Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy - Ośrodka Rehabilitacyjno - Kulturalnego w Drawsku Pomorskim staramy się krzewić wśród uczestników zainteresowanie historią. W związku z akcją bohaterON przypomnieliśmy wojenne dzieje Warszawy.

BohaterON – to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej. Ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Nazwa składa się z dwóch słów: polskiego – bohater i angielskiego ON – włączyć. Taka nazwa ma sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych losów Powstańców. Także pokazać żyjącym warszawskim bohaterom, że pozostają  w pamięci rodaków.
- Niektórzy uczestnicy dopiero teraz bliżej poznali historię największego bojowego zrywu  w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie – wyjaśnia Joanna Orzepowska, Kierownik „Domu…”. - Fotografie i filmy z tamtego okresu wywierały duże wrażenie. Uczestnicy ze wzruszeniem oglądali album: „Warszawa 1945”, ukazujący wygląd stolicy po zakończeniu wojny.
Już w 2016 roku terapeuta Agnieszka Szklarz jako miłośniczka najnowszej historii Polski wpadła na pomysł, aby przystąpić do akcji, wysyłając do powstańców kartki pocztowe, a także stworzony wspólnie plakat. Na ścianie świetlicy Ośrodka wyeksponowano też podziękowanie, które przyszło od Komitetu Organizacyjnego BohaterON.
W roku 2017 uczczono powstańców godniej. Przez około dwa tygodnie niemal wszyscy uczestnicy brali udział w tworzeniu plakatu. Już wcześniej w pracowni artystycznej PDDS powstał „Poczet królów Polski” - 42 prace wykonane metodą wydzieranki ze starych gazet. Tą samą metodą stworzono pracę przedstawiającą „Małego Powstańca” i wojenny symbol Polski Walczącej. Do stworzenia tego wizerunku zużyto ok. 5000 skrawków papieru.
Na początku lutego 2018 roku do naszego ośrodka zadzwoniła niespodziewanie pani Maria – uczestniczka powstania z 1944 roku.
- Obie strony rozmowy nie mogły ukryć wzruszenia. Okazało się, że nasza praca trafiła właśnie do Niej i zrobiła duże wrażenie. Poświęciła dużo czasu i energii, żeby odnaleźć wykonawców. Odszukała w Internecie nasz adres i numer telefonu. Ogromną radość nam wszystkim sprawia fakt, że uczestnik Powstania Warszawskiego kontaktuje się z nami osobiście. Jesteśmy dumni, że możemy – chociaż na razie tylko telefonicznie - poznać osobę która tworzyła HISTORIĘ. Historię, którą dotąd znaliśmy z kart książek, fotografii i filmów – dodaje J. Orzepowska.
22 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca ubiegłoroczną akcję. Z całego kraju napłynęło do powstańców 118 tysięcy przesyłek z życzeniami. To duży honor i radość dla wszystkich uczestników i pracowników Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy.
Pani Maria, do której trafiła wykonana przez podopiecznych PDDS praca plastyczna, to Maria Urbaniec – Downarowicz. W Powstaniu Warszawskim brała udział jako siedemnastoletnia członkini Armii Krajowej. Należała do zgrupowania „Radosław”. Walczyła w IV plutonie batalionu „Zośka”. Szlak bojowy Pani Marii to: Wola – Stare Miasto – przejście kanałami do Śródmieścia. Zakończyła walki na Górnym Czerniakowie. Udało jej się wydostać z Warszawy z ludnością cywilną. Więcej szczegółów dotyczących losów Pani Marii można odnaleźć na internetowych stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Nie spodziewaliśmy się, że akcja BohaterOn tak nas poruszy, że praca, którą wykonaliśmy dotrze do tak wyjątkowej osoby jaką jest Pani Maria. Dlatego zapragnęliśmy podziękować jej osobiście i w niedalekiej przyszłości delegacja Naszego Domu wybierze się do Wrocławia na wyjątkowe spotkanie – zapewnia kierownictwo „Domu…”.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona