Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Bocian powrócił!
26-03-2018

Bocian powrócił!

Data wydarzenia: 26-03-2018

To już naprawdę wiosna. Dziś - 26 marca 2018 roku - do Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim powrócił bocian, który od kilkunastu lat zamieszkuje gniazdo obok budynku Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru.

Bocian biały uważany jest za ptaka przynoszącego szczęście. Wiele wiosennych przepowiedni związanych jest z bocianami. Uważano, że powinny przylecieć na święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca). Gdy ich powrót się opóźniał, obawiano się, że to znak przyszłego nieurodzaju. Wierzono, że tam, gdzie ptaki te założą gniazdo, będzie się szczęśliwie działo. Wiarę tę odzwierciedla przysłowie: „Szczęśliwy dom, gdzie bociany są”. Na dodatek powszechne było przekonanie, że bociany chronią przed piorunami, a więc gospodarze dokładali wszelkich starań, aby to właśnie w ich obejściu upatrzyły sobie miejsce na gniazdo.
Ujrzenie bociana miało wpływ na to, co spotka nas w nadchodzącym roku. Jeśli pierwszego ptaka dostrzeżono w powietrzu, zwiastowało to ogólne powodzenie, natomiast jeżeli stał w gnieździe lub na łące, wtedy niestety pomyślność miała gdzieś się zatrzymać i do nas nie dotrzeć.
Bocian to także symbol płodności. W Wielkopolsce i wielu innych zakątkach kraju panowało przekonanie, że nowo narodzone dzieci są przynoszone właśnie przez bociana i wrzucane do domu przez komin.
W najstarszych recepturach i księgach zielarskich rosół z bociana figurował jako cudowny lek na zgagę i ślepotę, a bociani smalec dobrze wpływał na wygląd włosów i podagrę. Na szczęście w obecnych czasach ptakom tym nie grozi wylądowanie w czyimś garnku, możemy się więc cieszyć faktem, że ich przylot zwiastuje rychłe nadejście wiosny.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona