Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

UCZNIOWIE LO W ZŁOCIEŃCU POMAGAJĄ CHORYM NA NOWOTWORY KRWI
03-04-2018

UCZNIOWIE LO W ZŁOCIEŃCU POMAGAJĄ CHORYM NA NOWOTWORY KRWI

Data wydarzenia: 03-04-2018

26 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu odbył się Dzień Dawcy – wydarzenie, w którym społeczność szkolna mogła dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji DKMS oraz skorzystać z możliwości zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Deklaracja gotowości niesienia pomocy innym jest bardzo istotna, bo dla wielu chorych na nowotwory krwi przeszczep komórek macierzystych jest jedyną szansą na życie. Być może wśród nas jest ktoś, kto może uratować życie osobie chorej na nowotwór krwi. Białaczka to ogromny problem, w Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że zachorował. Diagnoza może dotyczyć wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dla wielu ostatecznym ratunkiem może być przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Mimo, że w bazie DKMS zarejestrowało się ponad milion dawców, co piąty chory nie może odnaleźć swojego „genetycznego bliźniaka”. Powodem jest zróżnicowanie ludzkich genotypów. Szansa na znalezienie właściwego dawcy wynosi przeciętnie
1 : 20 000, przy rzadkim genotypie prawdopodobieństwo jest jeszcze mniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zadeklarowało chęć zostania dawcą.
Tak jak w ubiegłym roku, pierwszą zarejestrowaną osobą była jedna z wolontariuszek DKMS.
Za jej przykładem zarejestrowali się inni uczniowie oraz dyrektor ZSP im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu Beata
Miszewska - Kozłowska
.
Grono potencjalnych dawców DKMS powiększyło się o 16 osób. To o trzy więcej, niż udało się zarejestrować podczas ubiegłorocznej akcji. Wierzymy, że w trzeciej edycji #KOMÓRKOMANII wynik będzie jeszcze lepszy.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona