Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zrób książkę dla Anki
30-04-2018

Zrób książkę dla Anki

Data wydarzenia: 30-04-2018

Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczą, w ramach zajęć rewalidacyjnych w programie „Zrób książkę dla Anki”.

Program ten powstał z myślą o niewidomej uczennicy ZPET w Bobrowie. Zakłada stworzenie kilku książek dotykowych dla uczennicy.
Książki odgrywają szczególną rolę w życiu osób z dysfunkcją wzroku - wspierają procesy poznawcze, aktywizują dotyk, pobudzają pamięć, rozwijają wyobraźnię. Stają się źródłem radości, zabawy i wspólnego spędzania czasu z rodzicem, rodzeństwem, czy też terapeutą. Książka dotykowa jest wypełniona ilustracjami stworzonymi z materiałów o zróżnicowanych fakturach, które powinny jak najwierniej odzwierciedlać prawdziwe przedmioty. Przeznaczona jest głównie dla dzieci niewidomych i słabowidzących, jednak z powodzeniem mogą korzystać z niej wszystkie dzieci. Tekst w takich książkach odgrywa drugorzędną rolę. Natomiast podstawą jest bazowanie na doświadczeniach dotykowych.
W ZPET powstały już cztery takie książki, które są proste i łatwe w odbiorze. Zawierają zróżnicowane faktury i dostarczają wielu ciekawych doznań. Pomysłów na więcej nie brakuje. Tak jak wiele radości przynosi czytanie książeczek sensorycznych, tak również dużo pozytywnego wpływu na rozwój młodego człowieka ma ich tworzenie. Uczniowie podczas zajęć aktywnie uczestniczą w procesie powstawania takich książek – wybierają tematykę, faktury, pomagają przyklejać poszczególne elementy.
            Do programu przyłączyli się również uczniowie klas VII a, VII b i VII c Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Młodzież wykazała się wielką pomysłowością, estetyką i wrażliwością na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Wykorzystując ogólnodostępne i niedrogie materiały, tj. tektura, gąbka, filc, włóczka, kora drzewa, tkaniny o różnej fakturze, stworzyli na zajęciach z plastyki mnóstwo oryginalnych książek dotykowych.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona