Polscy uczniowie w niemieckim Grimmen
15-05-2018

Polscy uczniowie w niemieckim Grimmen

Data wydarzenia: 15-05-2018

W dniach 23-27 kwietnia 2018 roku w Grimmen - mieście partnerskim Czaplinka, odbyło się kolejne spotkanie uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku oraz podopiecznych z ośrodka dla dorosłych z niepełnosprawnością umysłową SOS - Dorfgemeinschaft Grimmen -Hohenwieden.

Ze strony polskiej w wymianie udział wzięły 4 osoby z klas Technikum – Natalia Gromada, Dominik Kotowicz, Damian Teodorczuk oraz Martyna Klimczak. Opiekunem grupy była Małgorzata Płochocka. Strona niemiecka była reprezentowana przez 5 podopiecznych i 1 pracownika ośrodka. W ramach wymiany młodzież wykonywała niezwykłe ławki z drewna przeznaczone na plac zabaw, który powstawał stopniowo podczas realizacji wcześniejszych wspólnych projektów.

W programie ujęte były również zajęcia kulturalne. W poniedziałek grupa odwiedziła Greifswald w poszukiwaniu inspiracji do budowy ławek. W czwartek odbyła się wycieczka na Rugię, największą wyspę na terenie Niemiec. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania pięknych lasów bukowych spacerując ścieżką przyrodniczą znajdującą się na wysokości drzew.  Na końcu ścieżki mieściła się 40- metrowa wieża widokowa.  Młodzież zwiedziła też nadbałtycki kurort Binz .

Głównym celem spotkania była integracja młodzieży poprzez wspólne wykonywanie przydzielonych zadań. Poza tym uczniowie poznawali język kraju sąsiadującego, zarówno dotyczący sytuacji z życia codziennego, jak i fachowy, oraz kulturę i region. Spotkanie sprzyjało także uwrażliwianiu młodzieży na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz zmniejszyło barierę w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami.