Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Spotkania z historią w kaliskim Liceum
17-05-2018

Spotkania z historią w kaliskim Liceum

Data wydarzenia: 17-05-2018

W ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” 16 maja 2018 r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie z historią.

Uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach renowacji pamiątek z przeszłości. Pod kierunkiem Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, a także ambasadora Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” przywracali dawny blask przedmiotom pozyskanym do szkolnej izby pamięci od mieszkańców Kalisza Pomorskiego. W zajęciach uczestniczył również dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Podczas zajęć Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z metodami oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Młodzi ludzie podzieleni na grupy przywracali dawny wygląd kolekcji starych monet, przedmiotom wykonanym z metalu – manierce wojskowej, dzbankowi na mleko i sokownikowi. Odrestaurowali stare scyzoryki i elementy z drewna. Oczyszczali również książki i gazety. Uczniowie do prac konserwacyjnych wykorzystali elementy chemii i fizyki w życiu codziennym. Była to dla nich wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna, lekcja historii.
Odrestaurowane i zabezpieczone przedmioty trafiły do izby pamięci w pracowni historycznej kaliskiego Liceum. Twórcza, pełna historycznej pasji atmosfera stworzona podczas zajęć udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich umiejętności są bezcenne.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miasta Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Nasza Mała Ojczyzna” nie byłby możliwa.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona