18 maja br. uczniowie klasy licealnej z drawskiego ZSP gościli w murach Uniwersytetu Szczecińskiego na Wydziale Matematyczno- Fizycznym na specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach w ramach edukacji nauk ścisłych.
Spotkania z fizyką eksperymentalną zaznajomiły uczniów np. ze zjawiskami optycznymi, obserwowanymi na co dzień w przyrodzie. W trakcie zajęć również badali różne rodzaje ruchu, sprawdzali warunki pływania ciał, poznawali własności cieczy i gazów. Z zainteresowanymi przeprowadzono badania radioaktywności różnych źródeł naturalnych oraz tych, wytworzonych przez człowieka. Zaprezentowano także najnowsze osiągnięcia techniki, jak „niezniszczalna” soczewka, wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału, z którego budowane są szyby śmigłowców szturmowych Apache.
Podczas spotkań z matematyką udowodniono uczniom, że matematyką można się zachwycać, że potrafi ona zaskakiwać oraz bawić. Odkryli świat pełen nieskończoności i jej paradoksów. Zajmowali się psychologicznymi aspektami liczb, odpowiadając na pytania: Kiedy liczby są szczęśliwe? Które liczby się przyjaźnią? Co oznaczy, że liczba jest doskonała?
Z kolei 21 maja w ramach realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych projektu „Statystyczny uczeń Naszej szkoły” uczniowie klasy pierwszej i drugiej liceum, klasy drugiej technikum i pierwszej branżowej szkoły I stopnia wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego w Szczecinie - Mariolę Maj i Ewelinę Konarską.
Zajęcia edukacyjne miały na celu zapoznanie uczniów z działalnością Urzędu, uświadomienie znaczenia rzetelnych danych statystycznych, naukę właściwej interpretacji danych i wskaźników statystycznych, rozwijanie umiejętności korzystanie ze źródeł statystycznych. Kolejnym punktem realizacji projektu jest wyjazd do Szczecina i spotkanie w Urzędzie Statystycznym gdzie młodzież weźmie udział w warsztatach.
Pomysłodawcą i koordynatorem innowacji pedagogicznych jest nauczyciel matematyki Joanna Skurczyńska.