Ekologiczne klimaty
01-06-2018

Ekologiczne klimaty

Data wydarzenia: 01-06-2018

30 maja 2018 roku miała miejsce kolejna edycja zmagań osób niepełnosprawnych z zakresu wiedzy o przyrodzie i jej ochronie.

III Konkurs Wiedzy Ekologicznej został zorganizowany przez złocieniecką filię Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy-Ośrodka Rehabilitacyjno-Kulturalnego w Drawsku Pomorskim.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn: 5 środowiskowych domów samopomocy-Krzęcin, Łobez, Połczyn Zdrój, Wałcz, Stargard, warsztaty terapii zajęciowej – Czaplinek, Stargard, powiatowy ośrodek wsparcia Gryfice,Dom Pomocy Społecznej Darskowo oraz wspólna drużynazPDDS-OR-K Drawsko Pom. i Filia Złocieniec.
Celem konkursu jest krzewienie postaw przyjaznych środowisku, poprzez rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Rangę tej wiedzy doceniają władze powiatu. Do sali Złocienieckiego Ośrodka Kultury, gdzie w tym roku odbywały się zawody, przybyli: Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, Etatowy Członek Zarządu Janusz Garbacz, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Jolanta Banaszek. Obecni byli przedstawiciele sponsorów: Dyrektor Złocienieckiego Ośrodka Kultury Jolanta Smulska, Nadleśnictwo Drawsko reprezentowała Katarzyna Knyszewska, zaś  firmę Good Valley reprezentował Maciej Heppner.
Oficjalnego otwarcia rywalizacji oraz powitania około 150 przybyłych gości dokonała, wspólnie ze Starostą, Kierownik Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy w Drawsku Pomorskim Joanna Orzepowska.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą w czterech podstawowych zakresach tj. świat zwierząt- zoologia, świat roślin- botanika, parki narodowe i ochrona środowiska oraz uprawa i hodowla. Każdy zespół przygotował również transparent promujący ochronę środowiska. Prace były bardzo pomysłowe, a zawarte na nich treści nadzwyczaj trafne, dowcipne i ciekawe.
Zarówno jury jak i obecni goście byli pod wrażeniem dużej wiedzy uczestników. Na ogromną większość pytań udzielone zostały prawidłowe, wyczerpujące odpowiedzi. Świadczy to o tym, że wiedza w zakresie ekologii jest rozpowszechniana. Ostatecznie (po dogrywce) ogłoszone zostały oficjalne wyniki:
I miejsce         ŚDS   ŁOBEZ
II miejsce        ŚDS   POŁCZYN ZDRÓJ
III miejsce       ŚDS   KRZĘCIN

Przy pożegnaniu ze strony gości padło wiele ciepłych słów i pochwał pod adresem gospodarzy – organizatorów konkursu. Impreza przebiegła bardzo sprawnie, a przygotowane przez kadrę i uczestników filii Złocieniec poczęstunki, wypieki i napoje oceniono jako wspaniałe. Dużą pomocą w sprawnym przebiegu imprezy był udział sześciu wspaniałych wolontariuszek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Wszyscy uczestnicy III Konkursu Wiedzy Ekologicznej już zgłaszają chęć udziału w kolejnym. A więc – do zobaczenia za rok!