Młodzi pasjonaci w działaniu
04-06-2018

Młodzi pasjonaci w działaniu

Data wydarzenia: 04-06-2018

Tradycją Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Kaliszu Pomorskim jest organizowanie wiosną Pikniku Młodych Pasjonatów.

W tym roku podczas jego VII edycji, 29 maja, drzwi szkoły zostały szeroko otwarte dla uczniów gimnazjów, ich nauczycieli i rodziców. Jak zwykle goście nie zawiedli. Mury kaliskiej szkoły odwiedziło 203 uczniów z sześciu szkół w grupach zorganizowanych oraz wielu następnych, w tym z kilku kolejnych placówek, indywidualnie.
Spośród bardzo bogatej oferty działań nauczycieli i młodzieży, największą popularnością cieszyły się zajęcia policyjno – militarne: pokaz sprzętu, strzelanie z wiatrówki, tor przeszkód. Duże zainteresowanie wzbudziły także warsztaty teatralne i dziennikarskie. Oprócz tego uczniowie bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez współpracujących ze szkołą wykładowców wyższych uczelni: dr. inż. Łukasza Nozdrzykowskiego z Akademii Morskiej w Szczecinie (zaprezentowali programy graficzne i muzyczne, a także wirtualną rzeczywistość) oraz dr. inż. Wojciecha Musiała z PWSZ w Wałczu (inteligentne roboty). Na zaproszenie Dyrektora Macieja Rydzewskiego przyjechał Marek Piłaszewicz, który przybliżył gimnazjalistom świat Słowian i wikingów oraz Mariusz Garbacz, który wprowadził ich w życie mieszkańców Kalisza Pomorskiego przed stu laty.
Nauczyciele przygotowali wiele ciekawych lekcji, między innymi z chemii, biologii, fizyki, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego. Rekord popularności pobiły warsztaty teatralne Joanny Mączkowskiej oraz zajęcia Emilii Grabowskiej – Grządziel z biologii doświadczalnej. Atrakcją dnia był występ zespołu Dystraktor, otwartego na muzyczne talenty także wśród gimnazjalistów.
Podczas pikniku 45 kandydatów do klasy dwujęzycznej przystąpiło do testów sprawdzających kompetencje językowe. Poza tym uczestnicy mieli okazję do obejrzenia pokazu statycznego drona bojowego zorganizowanego przez 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca oraz sprzętu i broni żandarmów z Wydziału Żandarmerii z Oleszna i wozu bojowego kaliskiej OSP. Zajęciom z młodzieżą przyglądał się również gość specjalny wydarzenia, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz, który wysoko ocenił zaangażowanie uczniów, nauczycieli i współpracujących instytucji w przygotowanie pikniku.
Pedagog szkolna Anna Józiak po raz drugi zorganizowała Festyn Zdrowia pod patronatem Burmistrza Kalisza Pomorskiego. Tematyka zdrowego trybu życia i odżywiania wzbudziła duże zainteresowanie. Podczas festynu uczestnicy mogli spróbować dań przygotowanych na świeżym powietrzu przez dziennikarza radiowego i szefa kuchni Roberta Bochenko. Zainteresowani uczniowie mogli skorzystać z porad dietetyka, obejrzeć filmy promujące zdrowy tryb życia oraz pokaz zumby i udzielania pierwszej pomocy przez członów licealnej grupy ratowników MEDICAL TEAM prowadzonej przez Karola Kalinę.
Podsumowaniem wszystkich działań było losowanie smartfona wśród gimnazjalistów, którzy wykazali się zaangażowaniem podczas prowadzonych zajęć i warsztatów. Los uśmiechnął się do ucznia ze Szkoły Podstawowej w Reczu.
Mamy nadzieję, że wielu absolwentów gimnazjów wybierze ZSP w Kaliszu Pomorskim jako miejsce dalszej nauki, ponieważ szkoła daje wiele możliwości indywidualnego rozwoju                         i oferuje szeroki wachlarz zajęć rozwijających zainteresowania.
- Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego i Zarządu Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe Pikniku Młodych Pasjonatów w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, działające przy kaliskim Liceum oraz do Burmistrza Kalisza Pomorskiego Michała Hypkiego za objęcie patronatem i wsparcie finansowe Festynu Zdrowia – mówiMaciej Rydzewski, Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim.