Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Uczymy się działając
02-07-2018

Uczymy się działając

Data wydarzenia: 02-07-2018

Ostatnie dni roku szkolnego (od 18 do 21 czerwca 2018 r.) licealiści z Kalisza Pomorskiego, wydający gazetę „Kontrast,” spędzili na warsztatach w Warszawie. Tym razem do programu została włączona ścieżka literacka, połączono ćwiczenia dziennikarskie z wiedzą o literaturze.

Młodzież z bliska przyjrzała się miejscom i przedmiotom zapisanym w historii piśmiennictwa. Tej znanej z podręczników i tej anegdotycznej, mniej rozpowszechnionej.  I tak w Muzeum Literatury uczniowie podziwiali wystawę składającą się z pamiątek po Adamie Mickiewiczu, które były latami gromadzone przez nieżyjącego już byłego dyrektora Janusza Odworąża – Pieniążka. Oryginalne rękopisy, na przykład „Grażyny”, karty papieru zapisane przez wieszcza. Nawet słynne jego pióro w gablocie do podziwiania. Ale czułość wzbudziły inne pamiątki: buciki jego dzieci, przedmioty z paryskiego mieszkania, no i skrzynia, z którą podróżował jeszcze w czasach studenckich. Wśród wielu eksponatów ułożonych chronologicznie uwagę zwiedzających przykuł również dokument związany z Andrzejem Towiańskim, długa lista podpisów członków Koła Sprawy Bożej. Samo Muzeum Literatury znajduje się w sercu rynku Starego Miasta i przypomina nie tylko o literackiej przeszłości, ale także o tragicznych losach Warszawy, którą po II wojnie światowej dosłownie podniesiono z gruzów.
Dzięki uprzejmości Jarosława Klejnockiego dyrektora Muzeum Literatury, który kilka razy gościł w kaliskim Liceum w roli nauczyciela literatury, młodzież odkryła ważne punkty literackiej mapy Warszawy. Na przykład kawiarnię i restaurację Czytelnik, ulubione miejsce spotkań Tadeusza Konwickiego z Gustawem Holoubkiem, Janusza Głowackiego czy Jana Himilsbacha. O wydawnictwie i jego działalności opowiedział redaktor Robert Mazurek, na którego prośbę do legendarnego Czytelnika przyszedł poseł i muzyk Paweł Kukiz.
Grupa licealistów zwiedziała także sejm, a w roli przewodnika wystąpił poseł Paweł  Grabowski. Uczniowie zobaczyli również redakcję Gazety Wyborczej i rozmawiali z Justyną Suchecką, która na co dzień zajmuje się tematami związanymi z edukacją oraz z reporterką Dużego Formatu Ludmiłą Anannikową.
Praktyczne ćwiczenia pozwalające odnaleźć się w sytuacji ubiegania się o pracę zaproponował młodym Igor Zalewski, znany publicysta i założyciel warszawskiej Akademii Retoryki. Poprowadziła je dziennikarka Agnieszka Prokopowicz.
W programie nie mogło zabraknąć tradycyjnego spotkania w zielonym miejscu stolicy z Marcinem Mellerem.  Znany publicysta mówił o tym jak się dzisiaj wydaje książki, co się sprzedaje i czy na książkach można zarobić. Z kolei Agnieszka Malinowska producentka DDTV pokazała  grupie  studio podczas nagrywania programu na żywo i opowiedziała o pracy dziennikarzy telewizyjnych. Warto dodać, że pierwszy mecz eliminacji polskiej reprezentacji ekipa z Kalisza Pomorskiego oglądała na  PGE Narodowym  w strefie kibica. Takich emocji nie sposób zapomnieć.
Literacki szlak został spuentowany wizytą w teatrze. Historię Teatru Kamienica przestawił grupie jego aktor - Tomasz Gęsikowski. Jak wygląda dziś praca aktora, czym dla niego jest słowo pisane, jak kreować postać i jak się ratować, gdy w trakcie śpiewania zapomni się tekstu, różne tematy i wiele pytań - tak wyglądała ta niecodzienna lekcja.
Spektakl „Intryga” wyreżyserowany przez Jana Englerta, dyrektora Teatru Narodowego  i zagrany przez aktorów  tego teatru wystąpił w Kamienicy gościnnie. Był to tak zwany „zielony spektakl”, czyli grano go ostatni raz, dlatego przed publicznością stanęło dwóch reżyserów i dyrektorów: Emilian Kamiński (Teatr Kamienica) i Jan Englert (Teatr Narodowy).
Młodzież po wycieczce nie kryła zadowolenia:  - Sądzę, że warsztaty dziennikarskie dla redakcji „Kontrastu” to jedna z najważniejszych wizytówek szkoły w Kaliszu Pomorskim. Wyjazdu do Warszawy z pewnością nie można nazwać zwykłą wycieczką. To co podobało mi się najbardziej to możliwość rozmowy z wyjątkowymi ludźmi: Pawłem Kukizem, Robertem Mazurkiem, Marcinem Mellerem i zwiedzenie miejsc, których nie miałabym możliwości zobaczyć, na przykład studio DDTVN czy redakcji „Gazety Wyborczej” - komentowała Wiktoria Spieler.
Projekt warsztatów „Od Mickiewicza, Tuwima do Pawła Sołtysa, czyli artyści w Warszawie” został napisany przez Aleksandrę Radecką, opiekunkę szkolnego koła dziennikarskiego w ramach większego projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”. Nad organizacją wyjazdu czuwały także nauczycielki matematyki Danuta Stempień i Zyta Bogacz.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona