II Ogólnopolski Rajd „Rowerowy Poligon”
25-07-2018

II Ogólnopolski Rajd „Rowerowy Poligon”

Data wydarzenia: 25-07-2018

W dniach 20-22 lipca br. drawski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował dużą imprezę turystyczną pod nazwą „Rowerowy Poligon”. Był to trzydniowy rajd rowerowy, podczas którego bezpiecznie i legalnie można było zwiedzać Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, czyli tzw. Poligon Drawski.

W rajdzie uczestniczyło 54 turystów z terenu całej Polski. Przyjechali do nas m.in. rowerzyści z Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa Wlk., Koszalina, Piły, Legnicy, Goleniowa, Bań oraz innych mniejszych miejscowości Pomorza Zachodniego. W opinii większości uczestników rajd był bardzo udany. Ciekawe trasy, atrakcyjne obiekty do zwiedzania, imprezy towarzyszące i co najważniejsze bardzo ładna pogoda – wszystko to wpłynęło na taką, a nie inną opinię uczestników. Baza rajdu zlokalizowana została w Mielenku Drawskim w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP. Tam znajdowało się biuro rajdu, baza noclegowa i żywieniowa oraz odbywały się imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu imprezy rowerzyści wyruszyli na trasę, której punktem docelowym był pałac w Karwicach. Po przybyciu na miejsce uczestnicy zwiedzili pałac, zapoznali się z jego historią i teraźniejszością oraz zwiedzili zabytkowy park rozciągający się za pałacem. Kolejny punktem pierwszego dnia rajdu była wędrówka z latarkami po bunkrach zlokalizowanych w pobliżu Karwic. Obiekty te połączone siecią podziemnych korytarzy stanowiły niewątpliwą atrakcję i wzbudziły duże zainteresowanie uczestników. Po powrocie na bazę rajdu odbyło się jeszcze ognisko turystyczne.Sobota to główny dzień rajdu i najdłuższa trasa do przejechania, która prawie w całości wiodła po terenie poligonu. Rowerzyści w tym dniu przejechali łącznie 71 km trasą: Mielenko Dr. – Oleszno - Droga Słowińska – Żółta Trybuna – Zielona Trybuna – Droga Południowa – Jaworze – Głębokie – Czertyń – Studnica – Ziemsko - Oleszno – Mielenko Dr. W Olesznie cała grupa zwiedziła salę tradycji i wysłuchała krótkiej prelekcji odnośnie historii poligonu. Mniej więcej w połowie trasy, na parkingu leśnym zlokalizowanym przy Drodze Południowej odbyła się dłuższa przerwa na posiłek i na regenerację sił. Wojskowa grochówka smakowała wyśmienicie i dodała energii na pokonanie kolejnych kilometrów trasy. Po powrocie na bazę do Mielenka przyszedł czas na konkursy dla uczestników. Odbyły się trzy: gra w bule, rzut lotką do tarczy oraz konkurs podciągania się na drążku.  Wieczorem odbyło się tradycyjne ognisko, podczas którego wręczono nagrody za udział w konkursach, a następnie przy gitarze i muzyce mechanicznej wszyscy świetnie się bawili.Ostatniego dnia, w niedzielę rowerzyści pokonali ok. 26 km, a punktem docelowym było lotnisko w Ziemsku. Po drodze było jeszcze zwiedzanie szachulcowego kościoła w Wolicznie i postój przy wieży obserwacyjnej mad zalewem w Ziemsku. Po dotarciu na lotnisko rowerzyści mieli możliwość przejechania głównym pasem startowym. Niektórzy skorzystali z okazji i wzięli udział w wyścigu sprinterskim na dystansie 2,1 km, czyli przez całą długość pasa startowego.
Drawski Oddział PTTK składa serdeczne podziękowania instytucjom, firmom i osobom, które wsparły organizację rajdu. W szczególności dziękujemy:
  • Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim
  • Urzędowi Miejskiemu w Drawsku Pomorskim
  • Nadleśnictwu Drawsko
  • Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
  • Ośrodkowi Szkolenia i Wychowania OHP w Mielenku Dr.
  • Kazimierzowi Pokutyńskiemu – Piekarnia i Cukiernia
  • Piotrowi Płażalskiemu – Intermarche Drawsko Pomorskie