Dożynki Wojewódzkie w Powiecie Drawskim
05-09-2018

Dożynki Wojewódzkie w Powiecie Drawskim

Data wydarzenia: 05-09-2018

Rolnicy z województwa zachodnio- pomorskiego przyjechali w niedzielę 2 września 2018 r. do Drawska Pomorskiego, aby podziękować za tegoroczne zbiory.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pod wezwaniem Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa koncelebrowaną przez księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe oraz tegoroczne plony. Następnie goście w barwnym korowodzie prowadzonym przez Starostę Dożynek Bronisława Broniszewskiego oraz Starościnę Annę Brzezińską udali się do Parku Chopina.
Staropolskim zwyczajem, uroczystości rozpoczęły się „Misterium Chleba”, podczas którego Starościna i Starosta Dożynek przekazali na ręce Ryszarda Mićki Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisława Kuczyńskiego Starosty Drawskiego oraz Marka Tobiszewskiego Zastępcy Burmistrza Drawska Pomorskiego bochny chleba upieczone z tegorocznych zbóż.
W trakcie Dożynek rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejsze i Najatrakcyjniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji zwyciężyło sołectwo Sośnica (gm. Wierzchowo), które za zajęcie pierwszego  miejsca otrzymało bon pieniężny o wartości 4000 zł. Drugie miejsce i bon o wartości 3.000,00 zł. otrzymało sołectwo Łąka (gm. Czaplinek), natomiast trzecie miejsce i bon o wartości 2000 zł powędrował do sołtysa sołectwa Konotop (gm. Drawsko Pom.). Komisja konkursowa postanowiła przyznać  6 wyróżnień i bony o wartości 1000 zł dla sołectw: Chlebowo (gm. Ostrowice), Kluczewo (gm. Czaplinek), Pomierzyn (gm. Kalisz Pom.), Stare Worowo (gm. Złocieniec), Stawno (gm. Złocieniec) oraz Łabędzie (gm. Drawsko Pom.). Tytuł ZAWSZE PIĘKNE” w tym roku trafił do sołectwa Biały Zdrój (gm. Kalisz Pom.). Nagrody, jak co roku, zostały ufundowane przez Starostę Drawskiego.
Tradycyjnie jak co roku zostały rozstrzygnięte konkursy na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, oraz „Najładniejsze Stoisko Promocyjne na Dożynkach”. W obu konkursach komisja obradowała w składzie: Anna Bujkiewicz – przewodnicząca (Powiat Drawski), Dorota Jedynowicz – członek (gmina Kalisz Pom), Ewa Kamińska – członek (gmina Drawsko Pom.), Aleksandra Łuczyńska – członek (gmina Czaplinek), Regina Rola – członek (gmina Złocieniec) oraz Alina Kunat – członek (gmina Wierzchowo). Pierwsze miejsce  w konkursie na „Najładniejszy Wieniec dożynkowy”  zajęło Sołectwo Broczyno z gminy Czaplinek, które otrzymało  nagrodę w wysokości 2.000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały: z gminy Drawsko Pomorskie Sołectwo Dalewo, z gminy Złocieniec Sołectwo Stare Worowo oraz z gminy Kalisz Pomorski Sołectwo Pomierzyn.
Natomiast w konkursie „Najładniejsze Stoisko Promocyjne na Dożynkach” pierwsze miejsce komisja przyznała Sołectwu Siemczyno z gminy Czaplinek, które otrzymało nagrodę w wysokości 2.000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały: gminy Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski, Sołectwo Lubieszewo z gminy Złocieniec oraz Sołectwo  Żabin z gminy Wierzchowo.
Laureaci obu konkursów otrzymali również nagrody od Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które wręczał Stanisław Baliński - Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Drawsko Pomorskie ZIR.
Dla wszystkich laureatów zatańczył kujawiaka zespół „ Diabaz”.
Podczas uroczystości czas umilała gościom „Kapela Swaty” z Koszalina, Zespół Pieśni i Tańca „Prząśniczka” ze Stargardu, Zespół „Darskowiacy” z Darskowa, Zespół „Sami Swoi” z Żabinka oraz „Kapela Łobuziaki” z Łobza.
Podczas obchodów Wojewódzkiego Święta Plonów Zarząd i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygnął konkursy na „Sołtysa Roku” i „Piękną Zachodniopomorską Wieś 2018”.
Dożynki to czas kiedy można przedstawić swoje produkty i podzielić się ich smakiem. Lokalni wystawcy zaprezentowali m.in. ekologiczne wędliny produkowane tradycyjnymi metodami, paprykarz z Wolina, miody, pasztety, bułki ze śledziem czy produkty z gęsi. Chętni mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów pieczenia chleba.
Wojewódzkie Święto Plonów w Drawsku Pomorskim zakończył występ gwiazdy wieczoru  wokalistki Eweliny Lisowskiej, na którą czekali  z niecierpliwością wszyscy uczestnicy imprezy.
Starosta Drawski Stanisław Kuczyński składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację Dożynek Wojewódzkich. Szczególne podziękowania kieruje do ks. Piotra Szczepaniuka  Proboszcza Parafii pw. ZPNJCH za przygotowanie kościoła i koncelebrację mszy dożynkowej.