Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Pomocni z natury
27-09-2018

Pomocni z natury

Data wydarzenia: 27-09-2018

24 września odbył się koncert, kiermasz, zbiórka i aukcja na rzecz podopiecznych Fundacji im. Darii Trafankowskiej. Do współpracy przy organizacji imprezy prezes Dorota Landowska zaprosiła licealistów z Kalisza Pomorskiego.

To zaszczyt i wyróżnienie - podkreślali uczniowie, którzy chętnie zgłosili się do pomocy.  Praca w roli wolontariusza w kaliskiej szkole jest czymś naturalnym, ta cenna idea jest tu rozpowszechniana przez wielu pedagogów.
Koncert w Teatrze Kamienica był jednocześnie powodem do świętowania ponad dziesięcioletniej rocznicy funkcjonowania Fundacji. Jej powstanie wiąże się z charytatywną działalnością Darii Trafankowskiej - nieżyjącej już aktorki teatralnej i filmowej, znanej w swoim  środowisku z empatii i dobrego serca. Dorota Landowska, aktorka Teatru Narodowego, po śmierci przyjaciółki postanowiła kontynuować jej dzieło. Na co dzień w tym zadaniu pomagają jej: Katarzyna Skarżanka, Katarzyna Traczyńska i Anna Lewandowska.
Fundacja opiekuje się chorymi artystami i ich rodzinami, bo jak wyjaśnia pani prezes, bardzo często myli się zawód aktora z byciem celebrytą. 
Pierwszym przewodnikiem po świecie teatru był dla kaliskich licealistów śp. Maciej Kozłowski, który kilka lat ciężko chorował. Był przyjacielem Doroty Landowskiej, razem występowali na scenie Teatru Narodowego.
- Po rozmowie z Aleksandrą Radecką pomyślałam, że to jakiś znak. I że to najlepszy pomysł na świecie, by włączyć młodzież do naszej akcji. Pomoc innym i sztuka czynią człowieka lepszym, jeżeli można tę energię przepuścić przez siebie i poczuć ją tak jak własną, to jest to wielka moc.
Siedmiu wolontariuszy: Wiktoria Spieler, Weronika Mazur, Magdalena Wyrzykowska, Maria Wiewiórkowska, Dominika Sosnowska, Wojciech Flantowicz, Oskar Gonciarz – dziennikarze szkolnego „Kontrastu” byli w Warszawie pod opieką nauczycielek Danuty Stempień i Aleksandry Radeckiej.
Dwudniowy pobyt został tak zaplanowany, by nie było czasu na nudę. Młodzi spotkali się również redaktorem Robertem Mazurkiem i obejrzeli prace Sebastiana Kroka, asystenta profesora Leona Tarasewicza, prezentowane w Galerii m2.
Jednak to akcja charytatywna była najważniejszym zadaniem. Młodzież kwestowała na rzecz Fundacji, a towarzyszyła jej wyjątkowa kapela Sztajer z repertuarem typowych warszawskich piosenek. Mieszkańcy Skweru Darii Trafankowskiej nie szczędzili grosza i chętnie wspominali swoją „Duśkę” . Plany dłuższej zbiórki pokrzyżowała niestety pogoda.
Za to w Teatrze Kamienica było gorąco, czuło się moc pozytywnej energii i rodzinną atmosferę. Wolontariusze z Kalisza Pomorskiego odbierali od gości cegiełki, czyli bilety wstępu oraz ustawiali reklamowe banery. Nagrodą dla nich był udział w wyjątkowym koncercie, który poprowadzili: Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Sobierajski.
Na scenie wystąpili m.in. Mariusz Bonaszewski, Joanna Dark, Alicja Borkowska, Katarzyna Dąbrowska. Na sali podczas tego wyjątkowego wieczoru byli także obecni podopieczni Fundacji.  Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale pewni, że doświadczyli czegoś ważnego i dobrego.
- Mimo że sala nie była zapełniona, artyści dali z siebie wszystko i było cudownie móc ich oglądać i słuchać. Pomoc charytatywna jest potrzebna, wie to każdy. Aktorzy i inni sławni ludzie często pomagają, warto o tym pamiętać i odpłacić im za to sercem -  komentowała Magdalena Wyrzykowska, redaktor naczelny „Kontrastu”.
Dorota Landowska zaproponowała licealistom z Kalisza Pomorskiego dalszą współpracę, być może niektórzy z nich kiedyś sami będą mogli wystąpić na scenie podczas innych akcji organizowanych przez Fundację w Warszawie.
                                                                         
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona