Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zasadzili Dąb Niepodległości
17-10-2018

Zasadzili Dąb Niepodległości

Data wydarzenia: 17-10-2018

Piękny sobotni poranek i popołudnie 13 października 2018 r. grupa kaliskich Licealistów z klas wojskowych spędziła na terenie Leśnictwa Mąkowary. Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Huberta Kozaka młodzież wzięła udział w posadzeniu Dębu Niepodległości.

W uroczystości wzięli udział także pracownicy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, przedstawiciele władz samorządowych, a przede wszystkim mieszkańcy miasta. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wygłosił referat poświęcony niełatwej drodze Polaków do niepodległości w czasie pierwszej wojny światowej.
Uczestnicy spotkania podpisali się na dokumencie i przekazali pamiątki dla przyszłych pokoleń umieszczone w stalowej tubie. Kulminacyjnym punktem było posadzenie Dębu Niepodległości z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w którym miał okazję wziąć udział każdy z uczestników uroczystości. Następnie wokół dębu posadzono inne drzewa, składające się na „Las Niepodległości”. Do tej inicjatywy aktywnie dołączyli kaliscy Licealiści, którzy zostali nagrodzeni przez Nadleśniczego pamiątkowymi publikacjami wydanymi z okazji Święta Niepodległości. Na zakończenie posilili się tradycyjną grochówką.
Warto podkreślić, że Dąb Niepodległości został posadzony w miejscu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej znajdowała się filia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Drzewa sadzili: Wiktoria Morawska, Antoni Nowak, Kacper Bubel, Jakub Wasylów, Konrad Nowak, Sergiusz Walczak, Michał Tylek i Adrian Kaczerewski. Dziękujemy za zaproszenie Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Hubertowi Kozakowi.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciel przysposobienia wojskowego Andrzej Kowalewski i Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona