Twórcza energia
24-10-2018

Twórcza energia

Data wydarzenia: 24-10-2018

W ubiegły piątek 19 października 2018 r. po 15 latach działania miesięcznika spotkali się byli i obecni dziennikarze „Kontrastu”.

W 2003 roku licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wydali pierwszy numer swojej gazety. Nazwali ją „Kontrast”, bo chcieli, by tytuł mówił czytelnikom, że jest to pismo odważne i walczące ze społecznymi stereotypami.
Jubileusz 15-lecia stał się okazją do wzruszającej, refleksyjnej, ale momentami także zabawnej podróży w czasie. Polonistki: Aleksandra Radecka i Sławomira Sudnicka, założycielki gazety, podczas oficjalnej uroczystości odbywającej się w szkolnej auli opowiadały o trudnych początkach pracy redakcji.  Na scenie pojawiła się także Justyna Pacześna, jedna z pierwszych redaktorek naczelnych „Kontrastu”, dzisiaj pracownik sekcji promocji i reklamy w Teatrze Komedia w Warszawie.
- Czuję się jak wezwana do tablicy – śmiała się szczerze. – To była cudowna energia, radość, gdy trzymaliśmy pierwszą gazetę w ręku. Było w niej sporo błędów, a nawet puste strony, ale tym się nie martwiliśmy- wspominała.
Prowadzące spotkanie licealistki Julia Enders i Wiktoria Spieler (także dziennikarki „Kontrastu”) ze swadą i poczuciem humoru opowiadały o historii działu rozrywki. Na czerwonych kanapach, zupełnie jak w telewizyjnym studiu DDTVN, zasiedli dziennikarze miesięcznika. Ta nietypowa loża prasowa zamieniła się w czytających lektorów. Dzięki temu publiczność poznała fragmenty tekstów publikowanych w „Kontraście” na przestrzeni lat. Słuchacze reagowali salwami śmiechu, gdy głośno wybrzmiały zmontowane z uczniowskich wypracowań opisy klasyki polskiej literatury, np. „Chłopów” W. Reymonta. Łzy radości były także przy czytaniu kontrastnoweli pt. „Drogi uczuć” wzorowanej na brazylijskich serialach.
Po zakończeniu tej części scenariusza imprezy nastąpiła zmiana prowadzących. Młodsze koleżanki zastąpili absolwenci: Kuba Biegniewski i Maciej Radzimski, czyli redaktor naczelny i jego zastępca w latach 2014/15. Uczniowie przypomnieli fragmenty reportaży: Darii Różańskiej, Dobrogniewy Stachowiak oraz wywiadów, które redakcja przeprowadziła z Marią Czubaszek, Adamem Małyszem czy Robertem Mazurkiem. Autorów prac nagrodzono gromkimi brawami, a prezes Stowarzyszenia „Meander” Eryk Krasucki zaproponował stworzenie antologii „Kontrastu”, którą obiecał wydać.
W trakcie jubileuszu nie mogło zabraknąć podziękowań. Aleksandra Radecka dziękowała Sławomirze Sudnickiej, z którą rozpoczynała pracę w charakterze opiekuna koła dziennikarskiego, absolwentom, dyrektorom szkoły (Annie Arcimowicz, Joannie Kuleszy, Maciejowi Rydzewskiemu, Katarzynie Witek), władzom powiatowym i gminnym, koleżankom i kolegom z pracy, a także zaprzyjaźnionym osobom i instytucjom. Ona sama też otrzymała wiele bukietów kwiatów i usłyszała słowa uznania.
W scenariuszu imprezy zaplanowano moment na niespodzianki, które przygotowali dziennikarze: Tomasz Ogonowski oraz znany publicysta Robert Mazurek.  Obaj podczas warsztatów dziennikarskich w Kaliszu Pomorskim i w Warszawie szlifowali talenty kaliskich licealistów. Pierwszy z nich napisał do nich list, natomiast drugi nagrał zabawny filmik. Obaj podkreślili jak cenna jest praca w szkolnej gazecie, czego uczy i jakie daje możliwości.
Wśród zaproszonych gości byli także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Mirosławcu wraz z opiekunem Barbarą Antochowską. W tym roku szkolnym  biorą udział w projekcie edukacyjnym „Akcja – Redakcja”, którego celem jest rozbudzenie pasji dziennikarskich. Aleksandra Radecka pomaga im w założeniu własnej gazety. Podczas jubileuszu 15-lecia „Kontrastu” mogli doświadczyć wyjątkowej radości płynącej z pisania.
Rocznicowe obchody uświetnili wokaliści z grupy teatralnej „Klepsydra” pod opieką Joanny Mączkowskiej.