Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Jak owinąć mumię?
31-10-2018

Jak owinąć mumię?

Data wydarzenia: 31-10-2018

W środę 17 października 2018 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w wyprawie historyczno - krajoznawczej do Poznania.

W roli przewodnika wystąpił nauczyciel historii Konrad Chwastek, długoletni mieszkaniec Poznania oraz par excellence miłośnik tego uroczego miasta. Towarzyszył mu Paweł Łuczko, nauczyciel geografii.  Po Muzeum Archeologicznym oprowadzała młodzież Marta Zielińska, która porwała uczniów w świat starożytnego Egiptu. Szczególne zainteresowanie wzbudził proces mumifikacji, zwłaszcza część warsztatowa, w której grupa podzielona na dwa zespoły ćwiczyła się w sztuce owijania mumii.
Po warsztatach uczestnicy wyjazdu obejrzeli ekspozycje dotyczące pradziejów ziem polskich oraz okresu wczesnego średniowiecza w Polsce. Wiele radości uczniom sprawiło przymierzanie kolczugi oraz pozostałego ekwipunku rycerza / woja.
W poznańskiej Farze młodzież została wprowadzona przez K. Chwastka w świat kultury baroku. Zwiedzanie świątyni było prawdziwą ucztą dla oczu. Po obiedzie w centrum handlowym licealiści udali się na Ostrów Tumski, gdzie podziwiali gotycką bazylikę archikatedralną. W podziemiach katedry mogli podziwiać pozostałości starszej romańskiej katedry, a tam miejsce, gdzie prawdopodobnie mogło znajdować się baptysterium Mieszka I. Zmęczeni, ale w wyśmienitych nastrojach, pełni historycznych wrażeń uczestnicy wyjazdu powrócili do Kalisza Pomorskiego.
Wycieczka do źródeł polskiej państwowości została zorganizowana w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona