Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Olimpijska pierwsza pomoc
19-11-2018

Olimpijska pierwsza pomoc

Data wydarzenia: 19-11-2018

Dnia 15 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się II edycja Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.

W zawodach wzięło udział 8 zespołów. W kategorii szkół podstawowych do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego i Złocieńca, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - z Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Rywalizacja zarówno w jednej, jak i drugiej kategorii, była bardzo zacięta.
W pierwszym etapie zespoły musiały sobie poradzić z testem wiedzy, który zawierał 30 pytań z pierwszej pomocy przedmedycznej dla szkoły podstawowej i 30 pytań z kwalifikowanej pierwszej pomocy dla szkół ponadgimnazjalnych.
Po ogłoszeniu wyników testów uczestników czekały największe emocje w zadaniach praktycznych. Uczniowie ze szkół podstawowych ratowali osobę potrąconą przez tramwaj w wyniku czego doszło do amputacji kończyny dolnej i zatrzymania akcji serca. Licealiści musieli udzielić pomocy przechodniowi potrąconemu przez samochód, którego największym i niebezpiecznym urazem był wyciek płynu rdzeniowo-mózgowego z ucha.
 
Wyniki klasyfikacji generalnej przedstawiają się następująco:
 
Kategoria szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim A – I miejsce, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim B – II miejsce, Szkoła Podstawowa nr 1 w Drawsku Pomorskim – III miejsce, Szkoła Podstawowa nr 1 w Złocieńcu – IV miejsce, Szkoła Podstawowa nr 1 w Drawsku Pomorskim – V miejsce.
 
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych: ZSP w Drawsku Pomorskim – I miejsce, ZSP w Kaliszu Pomorskim A – II miejsce, ZSP w Kaliszu Pomorskim – III miejsce.
 
Uczniowie reprezentujący grupę medyczną Medical Team ZSP Kalisz Pomorski i są trenowani przez Instruktora Pierwszej Pomocy oraz Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Karola Kalinę.
Ogromny sukces osiągnęły również dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, które zajęły odpowiednio I i II miejsce reprezentując młodzieżową grupę medyczną Medical Group SP Kalisz Pomorski. Trenerem i opiekunem Medical Group SP Kalisz Pomorski jest Karol Kalina.
Serdeczne podziękowania należą się komisji sędziowskiej za rzetelną i fachową ocenę poszczególnych zadań zadania. Komisję stanowili: Jadwiga Czerniga – kierownik internatu ZSP Kalisz Pomorski i dyplomowana Pielęgniarka, Wiesław Kulbacki – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim, Ratownik w Wojskowej Straży Pożarnej w Cybowie, mł. asp. Krzysztof Mickun z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.
Dziękujemy także obecnemu podczas Olimpiady Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. mgr inż. Pawłowi Dymeckiemu za pomoc w organizacji imprezy oraz promowaniu i propagowaniu akcji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, a także dyrektorowi ZSP Kalisz Pomorski Maciejowi Rydzewskiemu za wsparcie i możliwość rozwoju.
Głównym organizatorem Olimpiady był Medical Team Kalisz Pomorski pod kierunkiem Karola Kaliny.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie powiatu drawskiego oraz przygotowanie młodzieży do zawodu Ratownika Medycznego”,dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Drawskiego. Dziękujemy również Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu za objęcie Olimpiady patronatem.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona