Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Uczniowie dotknęli Anakondy
20-11-2018

Uczniowie dotknęli Anakondy

Data wydarzenia: 20-11-2018

Chłodny, ale słoneczny piątek 16 listopada 2018 r. był wyjątkowym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Wzięli udział w manewrach.

Uczniowie pod opieką nauczycieli – mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, Pawła Łuczko i Renaty Effenberg-Nawrot na zaproszenie dowódcy CSWL Drawsko płk Marka Gmurskiego, wzięli udział w „Dniu Obserwatora”, odbywającym się w ramach manewrów ANAKONDA 2018 na poligonie drawskim.
Kaliscy Licealiści wzięli udział w kulminacyjnym momencie ćwiczeń – prezentacji dynamicznych możliwości bojowych pododdziałów. ANAKONDA-18 to największe ćwiczenia Polskich Sił Zbrojnych w tym roku. Uczestniczą w nich żołnierze z dziesięciu krajów NATO. Na terytorium naszego kraju w ćwiczeniach udział brało około dwunastu i pół tysiąca żołnierzy. Scenariusz ćwiczeń w czasie pokazu przewidywał odparcie ataku przeciwnika i obronę miasta z wykorzystaniem czołgów PT91 Twardy oraz BWP1 wspartych piechotą z 16. Pomorskiej Brygady Zmechanizowanej z Braniewa wraz z sojuszniczymi wojskami Armii Stanów Zjednoczonych z 1. Dywizji Piechoty, którzy wysłali do boju czołgi ABRAMS oraz Bojowe Wozy Piechoty BRADLEY. Wsparcia udzieliła polska  i amerykańska artyleria lufowa i rakietowa: armato-haubice DANA i PALLADIN oraz wyrzutnie rakietowe LANGUSTA. W obronie miasta brały udział także samoloty bojowe F-16 Jastrząb, należące do Polskich Sił Powietrznych.
Ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania dowództw oraz walczących pododdziałów w ramach połączonych operacji obrony. W pokazach na poligonie drawskim uczestniczył Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak. Podczas spotkania z uczniami ZSP w Kaliszu Pomorskim Szef Sztabu Generalnego interesował się planami młodzieży związanymi ze służbą wojskową oraz zachęcał do ćwiczeń i rozwoju wojskowych pasji.  Spotkanie i rozmowa z dowódcą tak wysokiego szczebla było niezwykłym przeżyciem dla uczniów. Wspólne zdjęcie z generałem oraz dowódcą CSWL Drawsko jest cenną pamiątką z tego wydarzenia.
Uczniowie i opiekunowie mieli także okazję obejrzenia polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego podczas pokazu statycznego. Trwający kilka godzin pobyt na drawskim poligonie zakończył tradycyjny żołnierski posiłek, grochówka, którą posili się zmęczeni i pełni wrażeń licealiści. 
Dziękujemy dowódcy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pułkownikowiMarkowi Gmurskiemu za zaproszenie na „Dzień Obserwatora”. Pobyt na pokazach wzbogacił uczniów o nowe doświadczenia, umożliwił poznanie z bliska żołnierskiego rzemiosła na najwyższym poziomie.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona