Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Gościnna Łotwa
14-12-2018

Gościnna Łotwa

Data wydarzenia: 14-12-2018

Łotewska szkoła w Cesis zorganizowała tygodniową wymianę młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”. Było to kolejne spotkanie współpracujących ze sobą szkół z Sardynii, Hiszpanii, Islandii, Finlandii, Łotwy, Grecji i Polski. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku reprezentowali Kamil Juszczak i Jakub Kłoss wraz z opiekunami Alicją Giwojno i Celestyną Tomkowską.

Program pobytu szkół partnerskich w Cesis był bogaty w żywe lekcje historii, wyprawy turystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się ze szkołą w Cesis i systemem edukacyjnym Łotwy. Wzięli udział w spacerze historycznymi ścieżkami miasta, zwiedzili zamek i uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem Cesis. Gospodarze zabrali uczestników projektu na inspirującą wyprawę do Muzeum i Rezerwatu w Turaidzie, leżącego w niewielkim miasteczku położonym w dolinie rzeki Gauja. Tam zwiedzili zamek oraz ogród Dainu, czyli park rzeźb poświęconych łotewskim ludowym pieśniom i bohaterom. Przystanek w Siguldzie przysporzył wielu wrażeń, ponieważ goście obejrzeli tor bobslejowy i uczestniczyli w treningu zawodników.
Uczestnicy projektu z przyjemnością odkrywali zaułki ryskiej starówki. Na każdym kroku spotykali zabytkowe budowle, stare spichlerze, opustoszałe placyki, dziedzińce. Gospodarze zorganizowali wycieczkę do Muzeum Sztuki Użytkowej oraz Biblioteki Narodowej Łotwy, która stanowi przykład niezwykłej myśli architektonicznej.
Międzynarodowe wymiany uczniów w ramach projektu Erasmus + to nie tylko zabawa, ale również praca. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia rękodzielnicze oraz edukacyjne przybliżające mitologię krajów partnerskich. Odbyła się również Debata Oxfordzka przygotowana przez grupę z Czaplinka, której temat brzmiał Mity są wciąż aktualne w Europie XXI wieku. Nie zabrakło międzynarodowego bufetu, na którym kraje partnerskie zorganizowały ucztę narodowych smaków.
Łotewscy gospodarze zaoferowali swoim gościom mnóstwo atrakcji. Wzbogacili ich wiedzę o informacje z historii, kultury, obyczajów swojego kraju. Jedną z ciekawostek niech będzie fakt, że Łotwa 18 listopada 2018 r. świętowała setna rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie przez cały okres pobytu mieszkali w domach swoich łotewskich kolegów, dzięki czemu zwiększyli swoje kompetencje językowe, nawiązali nowe znajomości, otworzyli się na obyczajową i kulturową różnorodność. A wszystko odbywało się w atmosferze serdeczności i przyjaźni. Przełamywanie barier i własnych ograniczeń oraz doświadczanie i uczenie się otwartości jest największą wartością tego spotkania. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona