Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID
30-01-2019

Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID

Data wydarzenia: 30-01-2019

W środę 23 stycznia 2019 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pojechali na teren Oflagu IID (Kłomino, gm. Borne Sulinowo), aby upamiętnić rocznicę ewakuacji jeńców obozu – polskich oficerów, którzy w dniu 28 stycznia 1945 roku wyruszyli w trudną drogę zakończoną w ostatnich dniach marca 1945 r. w Stalagu XB w Sandbostel.

Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID od kilku lat ma miejsce w czerwcu. Jednak upamiętnienie polskich oficerów odbywa się także zimą, by uczcić pamięć tamtych dni w styczniu, w rocznicę dramatycznych wydarzeń.
 
Uczniowie pojechali na teren obozu wraz z opiekunami:mjr rez. Andrzejem Kowalewskim, Pawłem Łuczko i ks. Wojciechem Marcinkiewiczem. 41 uczniów miało okazję wędrować w niskich temperaturach ścieżkami obozu. Po wysłuchaniu intrygujących opowieści dr Tomasza Skowronka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, złożono okolicznościową wiązankę i znicze w miejscach pamięci. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta na terenie dawnego obozu, lekcja patriotyzmu, która na długi czas pozostanie w pamięci.
 
Kolejna grupa młodzieży miała okazję poznać historię tego miejsca i pochylić się nad grobami ponad 10 tysięcy żołnierzy, spoczywających na jednym z obozowych cmentarzy. Następny zimowy wyjazd na teren obozu odbędzie się za rok, ale wcześniej, bo już w czerwcu uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim będą mieli okazję bliższego poznania losów polskich bohaterów podczas ósmej edycji Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona