Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Rocznicowe obchody w Kaliszu Pomorskim
19-02-2019

Rocznicowe obchody w Kaliszu Pomorskim

Data wydarzenia: 19-02-2019

W słoneczny wtorek, 12 lutego 2019 r., jak co roku, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięli aktywny udział w obchodach 74. Rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Klasy mundurowe uczestniczyły w obchodach pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej, w szkolnej auli odbyła się wystawa broni, a po południu licealiści poprowadzili uroczystość w kaliskim Pałacu Wedlów.

W uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym polskość Kalisza Pomorskiego brał udział poczet sztandarowy i klasy mundurowe ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką mjr. rez. Andrzeja Kowalewskiego.
 
Po oficjalnych uroczystościach w łączniku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kaliszu Pomorskim można było zwiedzić okolicznościową wystawę broni, umundurowania   i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Misericordia Wiesława Piotrowskiego oraz Marka Tomaszewskiego, właściciela Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej w Poroście. Z tej wyjątkowej możliwości skorzystali uczniowie kaliskich szkół, przedszkola oraz mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta.
 
Po południu w Pałacu Wedlów odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, radni, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz zaproszeni goście.  W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki o charakterze patriotycznym przygotowane przez dzieci i młodzież z kaliskich szkół i przedszkoli.
 
Pan Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii, przedstawił bogato ilustrowany referat pt. „Pozdrowienia z przeszłości. Miasto i gmina Kalisz Pomorski na starej widokówce 1895 – 1943”. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wygłosił odczyt pt. „Kazimierz Przybysławski – odkrywanie biografii bohatera”, dotyczący nieznanych faktów z życia kaliskiego Żołnierza Wyklętego.  
 
Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli wystawę historyczną pt. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 – 1950”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Tekst:  Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim

 

 

 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona