Dzień otwarty
05-03-2019

Dzień otwarty

Data wydarzenia: 05-03-2019

W czwartek, 28 lutego 2019 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim odwiedziło mnóstwo gości ze szkół podstawowych z Drawska Pom., Mielenka, Toporzyka, Brzeźna, Ińska, Złocieńca, Ostrowic i Kalisza Pom. Klasy gimnazjalne oraz klasy ósme i siódme pod opieką swoich wychowawców, a także indywidualni uczniowie mieli sposobność obejrzeć, jak funkcjonują szkoły przy ulicach Złocienieckiej i Połczyńskiej. Z roboczą wizytą szkołę odwiedził także wicestarosta pan Mariusz Nagórski.

Uczniowie LO wraz z nauczycielami przygotowali pięć atrakcyjnych zajęć dla swoich młodszych kolegów: „English or Deutsch” z Joanną Pedrycz i Dorotą Kordalską, „Magia brył” z Katarzyną Kuźniewicz i Joanną Skurczyńską, „Pokaz efektownych doświadczeń” z Sylwią Tomaszewską, „Sportowy Start w Przyszłość” z Andrzejem Pedryczem i Jarosławem Łaszczewskim oraz spotkanie z drużyną medyczną pt. „Twórczy ferment”, przygotowane przez Iwonę Kucharską i wspierane przez ratowników medycznych i Stowarzyszenie „Żarek”. Goście, podzieleni na grupy, byli oprowadzani przez uczniów szkoły, których pracę koordynowała Marlena Otłowska. Aktywnie uczestniczyli w wybranych zajęciach, oglądali filmik promujący kierunki kształcenia zaproponowane w liceum na najbliższy rok szkolny. Przyszli licealiści będą mogli wybierać spośród następujących propozycji: klasa ogólna z rozszerzonymi językami, klasa matematyczno-informatyczna, klasa ratowniczo-medyczna i klasa sportowa. Dwie ostatnie to nowe pomysły szkoły.

Uczniowie aktualnie uczący się w liceum opowiadali gościom z dumą, że mają możliwość uczyć się w szkole, która od lat osiąga najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych w powiecie drawskim. Żywo mówili o swoich pasjach, projektach i konkursach, w których biorą udział, a także o pracy wolontariackiej i w Samorządzie Uczniowskim. Uczestnicy międzynarodowego projektu ERASMUS+ zachęcali do wyboru klasy językowej, relacjonując swoje doświadczenia z wyjazdu do Austrii.
       Przy ulicy Połczyńskiej goście odwiedzili stoiska promujące kształcenie w następujących zawodach:
  • technik żywienia i usług gastronomicznych - uczniowie prezentowali   popisowy pokaz flambirowania owoców, serwowali również wyborne mini-hamburgery, przygotowali aranżację stołów okolicznościowych. Opiekunowie stoiska: Monika Gołąb i Zbigniew Juchnik;
  • technik hotelarstwa – uczniowie przywitali zwiedzających w Hotelu Pełnym Pomysłów, gdzie czekało na nich wiele niespodzianek; młodsi koledzy poznali pracę służby pięter, recepcji oraz zasady serwisu w sali obsługi konsumenta. Opiekunowie: Mariola Kaliszan- Karpińska oraz Beata Kucharczyk;
  • technik organizacji reklamy – uczniowie przygotowali konkurs polegający na projektowaniu oryginalnego wzoru koszulki; powstało wiele kreatywnych projektów. Stoisko przygotowali Ewelina Kosmala i Maciej Jonak;
  • technik pojazdów samochodowych – kierunek ten reprezentowany był przez przedstawicieli Polmotoru, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile, Policji i OSK Melnyczok w ramach projektu Bezpieczny Młody Kierowca, PCKZiU w Drawsku Pomorskim - Adama Capka i Cezarego Capka. Kierunek promowali uczniowie wraz z Mirosławem Melnyczokiem.
Poza prezentacją zawodów goście zwiedzający szkołę mogli uczestniczyć w matematycznym „Spotkaniu z Pitagorasem”, które było okazją do wykazania się kreatywnością przy ozdabianiu drzewka pitagorejskiego. Goście otrzymali również zaproszenie na Festiwal Nauk Ścisłych od organizatorek Marioli Puchalskiej i Lidii Bernad- Raby.

Dla amatorów sportu przygotowano stoisko „Żyj zdrowo na wesoło”, prezentujące bogate osiągnięcia sportowe szkoły oraz przykłady prozdrowotnych zachowań dla młodzieży. Stoisko przygotowała Lidia Borzymowska.

Dzień otwarty szkoły po raz kolejny udowodnił, że młodzież i nauczyciele ZSP Drawsko mają otwarte umysły oraz otwarte serca na świat i ludzi.  Gorąca atmosfera, nieustannie podsycana pracą i życzliwością gospodarzy, na pewno wpłynie na dobre wybory gimnazjalistów i ósmoklasistów z naszego powiatu.

Dyrektor ZSP w Drawsku Pomorskim kieruje szczególne podziękowania w kierunku tych, którzy aktywnie wsparli szkołę w organizacji Dnia Otwartego: pana Michała Walkiewicza – Stowarzyszenie „Żarek”, pana Krzysztofa Radziusza i pana Grzegorza Ziemeckiego – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, pana Piotra Płażalskiego – Intermarche, pana Tomasza Hryniewicza – CSWL w Olesznie, pana Andrzeja Szczetyńskiego – KPPD Szczecinek S.A., pana Wojciecha Kieszczyńskiego - firma Moto-Atv, pana Marcina Gregajtysa -  firma Michał Żukowski Polifarb, panów Jarosława Kajewskiego i Przemysława Pawlikowskiego - firma Word Piła, asp. Karol Cieślik i sierż. Sztabowy Karolina Żych – Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim, OSK Melnyczok.

Tekst: Marlena Otłowska, Beata Kucharczyk