Oddali Hołd Żołnierzom Wyklętym
11-03-2019

Oddali Hołd Żołnierzom Wyklętym

Data wydarzenia: 11-03-2019

Pierwsze dni marca 2019 r. w ZSP w Kaliszu Pomorskim upłynęły pod znakiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się do wielu działań mających jeden wspólny cel – oddanie hołdu tym, którzy do końca walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę.

W piątkowy ranek 1 marca 2019 r. na sali gimnastycznej odbył się koncert muzyki patriotycznej dla całej szkolnej społeczności w wykonaniu zespołu Distractor prowadzonego przez Konrada Chwastka. Drugi tego dnia koncert zespół dał dla żołnierzy i personelu 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko, gdzie pojechał na zaproszenie dowódcy jednostki ppłk Artura Daniła.
      Delegacja uczniów i nauczycieli ZSP w Kaliszu Pomorskim udała się na kaliski cmentarz, gdzie brała udział w odsłonięciu tablicy na nagrobku kaliskiego Żołnierza Wyklętego Kazimierza Przybysławskiego pseudonim „Młot”, informującej, że jest on kawalerem orderu Virtuti Militari. Uroczystość prowadziły uczennice kaliskiego Liceum Wiktoria Spieler i Julia Enders z grupy teatralnej „Klepsydra”. Dariusz Guz z klasy pierwszej przedstawił zarys biografii Kazimierza Przybysławskiego. Uczniowie w mundurach historycznych pełnili  wspólną wartę z żołnierzami CSWL Drawsko przy grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego.
      W uroczystości uczestniczyli – Przewodniczący Sejmowej Komisji ObronyNarodowej poseł Michał Jach, burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący RadyMiasta Paweł Kulbacki, radni miejscy i powiatowi, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta.
       Dwa dni później, w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, zorganizowanym przez CSWL Drawsko na terenie poligonu drawskiego, gminę Kalisz Pomorski razem ze Stanisławem Witkiem reprezentowali nauczyciele wychowania fizycznego z ZSP w Kaliszu Pomorskim – Karol Kalina i Sebastian Stateczny.
     W artystyczny sposób upamiętnili Wyklętych uczniowie, uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni”. Amelia Ciosmak  przygotowała pracę plastyczną, a Maciej Kisała, Adam Bulkiewicz, Hubert Przybylski, Mateusz Hoffman i Szymon Biżak nakręcili film pt. „Strzemię”, oparty na wątkach z biografii zapomnianego Żołnierza Wyklętego, Sylweriusza Jaworskiego, pseudonim „Strzemię”.
    Dziękujemy panu Jackowi Kalinowskiemu z Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych za wypożyczenie mundurów i broni, wykorzystanych podczas kręcenia filmu oraz na uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tekst: Maciej Rydzewski