Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Trzymajmy się morza!
21-03-2019

Trzymajmy się morza!

Data wydarzenia: 21-03-2019

W dniach 17 - 18 marca 2019 r. w Kołobrzegu odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy walk o miasto i zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim – Martyna Czerepaniak, Michał Antczak, Kacper Dudzik, wraz z pocztem sztandarowym, w którego skład weszli – Antoni Nowak, Tobiasz Głowacki i Michał Włoczka. Opiekunami grupy byli nauczyciele przysposobienia wojskowego i policyjnego – Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak.

W niedzielę 17 marca 2019 r. na plaży przy molo miało miejsce widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcji historycznych "Bój o Kołobrzeg". Podczas inscenizacji przedstawiono ostatnie epizody najbardziej krwawej bitwy 1 Armii Wojska Polskiego.  Następnie odbyła się symboliczna ceremonia zaślubin z morzem.  Po południu na Cmentarzu Wojennym odbyło się zgromadzenie patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Zespołu Szkół Morskich, pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy i orkiestry wojskowej z Koszalina. Miejsce wśród pocztów zajęli również uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim, dumnie prezentując sztandar szkoły w tak szczególnym miejscu. Po odczytaniu Apelu Poległych uczniowie zapalili świeczki na grobach żołnierzy, którzy walczyli o Kołobrzeg w 1945 r. „Dotknęli historii” z bliska, rozmawiając z kombatantami tamtych walk. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu.

W poniedziałek 18 marca 2019 r. pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem uroczyście ślubowała młodzież Ligi Morskiej i Rzecznej z udziałem orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska. Delegacje poszczególnych szkół pod pomnikiem składały ślubowanie na sztandar LMiR, a wyznaczeni uczniowie zanurzyli bandery swoich kół w falach Bałtyku, jak w 1945 r. żołnierze walczący o Kołobrzeg. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentował Kacper Dudzik. Tym samym szkoła przystąpiła do Ligi Morskiej i Rzecznej, która świętuje w tym roku 100 lat istnienia. Każdy z uczniów otrzymał legitymację Ligi.

Pobyt na uroczystościach w Kołobrzegu był dla uczniów kaliskiego Liceum wyjątkową lekcją historii. Przyczynił się do zawarcia wielu interesujących znajomości i wymiany doświadczeń z młodzieżą i opiekunami klas mundurowych z innych szkół oraz popularyzowania idei związanej z polskim Bałtykiem, którą możemy streścić słowami Stanisława Staszica – Trzymajmy się morza!  

 

                                                                                                     Tekst: Andrzej Kowalewski

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona