Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Z Erasmusem+ we Włoszech
27-03-2019

Z Erasmusem+ we Włoszech

Data wydarzenia: 27-03-2019

W dniach od 11 do 17 marca 2019 r. grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim realizowała kolejny, włoski etap projektu „Be aware for your future” w ramach projektu Erasmus+.

Uczniowie kaliskiego liceum – Natalia Kopczyk, Aleksandra Kowalczyk, Agnieszka Reczko, Rozalia Hildebrand, Julia Strugała, Zuzanna Mieszkowska i Franciszek Halapacz wraz z koordynatorem Anną Arcimowicz oraz nauczycielami Karolem Kaliną i Beatą Wrzosek- Majewską spędzili sześć pracowitych dni w miejscowości Termini Imerese we Włoszech. We wtorek 12 marca w szkole I.IS.S.S „Stenio” uroczyście rozpoczęto drugie międzynarodowe szkolenie uczestników projektu. Oprócz uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim, w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkół z Litwy(Krazia), Łotwy (Jaunpils), Turcji (Etimesgut) oraz szkoła gospodarza z Włoch.
Pierwszego dnia po uroczystym powitaniu i prezentacji państw grupa medyczna Medical Team z ZSP w Kaliszu Pomorskim rozpoczęła prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy. Omówiona została resuscytacja serca oraz pozycja boczna bezpieczna. Po zajęciach praktycznych uczestnicy spotkania wyruszyli zwiedzać miasto Termini Imerese.
Drugiego dnia rano uczestnicy projektu zwiedzili piękne muzeum sztuki starożytnej, a następnie udali się na spotkanie z panią burmistrz. Po porannym relaksie odbyły się kolejne zajęcia z pierwszej pomocy, a po ich zakończeniu uczniowie włoskiej szkoły zaprezentowali malownicze przedstawienie w wykonaniu lokalnej grupy folklorystycznej.
W czwartek zajęcia z pierwszej pomocy rozpoczęto z samego rana. Uczestnicy spotkania projektowego uczyli się, jak postępować w przypadku złamania otwartego, poparzenia, ciała obcego w organizmie oraz napadu drgawkowego. Po zakończonych zajęciach uczestnicy pojechali odwiedzić średniowieczne miasteczko Cefalu.
Kolejny dzień rozpoczął się od pokazów umiejętności miejscowej straży pożarnej, gdzie oprócz profesjonalnie przeprowadzonej akcji przez strażaków, uczestnicy mieli również okazję poznać ich gościnność. Po południu w ramach zajęć z pierwszej pomocy przeprowadzony został test z wiadomości i umiejętności nabytych podczas drugiego międzynarodowego spotkania, zaś po nim szkoła gospodarza przygotowała miłą niespodziankę w formie mini dyskoteki, podczas której serwowano tradycyjne włoskie przysmaki.
W sobotę, po kilku dniach intensywnej pracy uczniowie pojechali do miejscowości Palermo, gdzie podziwiali wspaniałe zabytki tego miasta oraz odwiedzili tradycyjny włoski rynek.
Ostatniego dnia pobytu uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kolejnego etapu szkolenia z pierwszej pomocy oraz certyfikaty uczestnictwa w drugim międzynarodowym spotkaniu we Włoszech. Nadszedł czas pożegnań, wspólnych ostatnich rozmów oraz wspomnień.
 

Tekst: Karol Kalina, Beata Wrzosek- Majewska

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona