Wraz z początkiem najzabawniejszego dnia w roku – Prima Aprilis, 1 kwietnia 2019 r. kaliscy licealiści należący do gazety „Kontrast” wybrali się do Starej Studnicy, aby rozpocząć dziennikarskie warsztaty: „Pisanie kreatywne, czyli dziennikarstwo niebanalne”. Zdobywali szlify w pisaniu różnych form, m.in. newsa, felietonu czy reportażu. Wszystko działo się pod profesjonalnym okiem Tomasza Ogonowskiego.
– Założyłem sobie, że będzie to taki mój eksperyment – mówił dziennikarz. – Najpierw poprosiłem uczestników warsztatów o napisanie opowiadań, by wyrwać młodych ze schematu, w który wkłada ich szkoła. - Tutaj postawiliśmy na wolność tworzenia.
Nic nie rośnie bez ciężkiej pracy. Najtrudniejszy okazał się reportaż. Niektórzy pisali go nawet sześć godzin. Wszyscy jednak zgodnie twierdzili, że było warto, bo dzięki temu poznali jego podstawy. W przerwach między tworzeniem tekstów był czas na spacery i rozmowy.
Ćwiczenia z pisania mogły dojść do skutku dzięki dyrektorowi Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, Jolancie Pluto – Prądzyńskiej, która pozyskała pieniądze z projektu „Partnerstwo dla książki”. Pokazuje on, że w bibliotece, oprócz tradycyjnego wypożyczania książek, można zrobić coś innego i ciekawego. Pani dyrektor planuje także zorganizować spotkania z autorami książek, na których dziennikarze „Kontrastu” będą mieli możliwość przeprowadzenia wywiadów. Później mogą się one ukazać w lokalnej prasie.
Warsztaty dobiegły końca 3 kwietnia 2019 r. w środowe południe. Uczniowie, którzy napisali najlepsze prace w poszczególnych kategoriach, otrzymali nagrody – książki najlepszych polskich reportażystów i współczesnych pisarzy. Warto dodać, że Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim bezpłatnie udostępnił grupie warsztatowej świetlicę w Starej Studnicy, miejscowości położonej 12 km od Kalisza Pomorskiego, a dyrekcja ZSP w Kaliszu Pomorskim, w szczególności pani Katarzyna Witek, zadbała o zaprowiantowanie młodzieży i ich opiekunów.
Tekst: Klaudia Lewosiuk