Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Finał wojskowej rywalizacji
10-04-2019

Finał wojskowej rywalizacji

Data wydarzenia: 10-04-2019

Przez pierwsze cztery dni kwietnia 2019 r. dwadzieścia cztery drużyny z całej Polski walczyły na poligonie drawskim o zwycięstwo w IV Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych. Strzelanie, pętla taktyczna, rzut granatem, rozkładanie karabinka - konkurencje zweryfikowały, kto jest najlepszy.

Najlepsi uczniowie z klas wojskowych i mundurowych z różnych miejscowości kraju po raz czwarty zmierzyli się w strzelaniu z karabinka kbks, z kbk AKMS, biegu na 8 kilometrów, rzucie granatem oraz sprawnym rozkładaniu broni. O tytuł mistrza walczył​y 24 zespoły, 120 uczniów. Przyjechali z dwudziestu dwóch szkół. Zawody patronatem objął m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który wziął udział w inauguracji mistrzostw wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem i przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłem Michałem Jachem. W słowach skierowanych do młodzieży podkreślił jak ważna jest służba dla Ojczyzny i ich patriotyczna postawa.
Rywalizację wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Pokonała inne zespoły w rzucie granatem i pętli taktycznej. Przepis na wygraną prosty: trening indywidualny, dużo ćwiczeń sprawnościowych i stała współpraca z 12 Brygadą Zmechanizowaną ze Szczecina.
Uroczystość podsumowania zawodów, wręczenia pucharów i nagród miała miejsce na lotnisku Ziemsko. Rozpoczęła się 4 kwietnia od wciągnięcia flagi Polski oraz hymnu, który zagrała orkiestra wojskowa. Gospodarzem uroczystości był Komendant CSWL Drawsko płk Marek Gmurski. Wzięli w niej udział  między innymi wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek, wicestarosta drawski Mariusz Nagórski, burmistrzowie Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński, a także dowódcy i przedstawiciele współpracujących w organizacji mistrzostw jednostek wojskowych, m.in. dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca płk dypl. Arkadiusz Szkutnik, oficerowie z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Oleszna, a także Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie płk Radosław Niecikowski i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Szczecinku ppłk mgr inż. Marek Urbaniak.
Wicewojewoda Marek Subocz odczytał list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego skierowany do uczestników mistrzostw. Wręczył również nagrody i puchary zwycięskim drużynom z wicekuratorem oświaty Bogusławem Ogorzałkiem, dowódcami jednostek wojskowych i współpracujących instytucji. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wraz z Komendantem CSWL Drawsko płk Markiem Gmurskim wręczyli podziękowania osobom i instytucjom, które były zaangażowane w organizację przedsięwzięcia.
- Mistrzostwa w tym roku wypadły bardzo dobrze – oceniał Maciej Rydzewski. – Przede wszystkim cieszy frekwencja. Stu dwudziestu uczestników jest dla nas organizatorów, największą nagrodą.
Wyniki IV Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim przedstawiają się następująco: I miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, II miejsce Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, III miejsce Liceum Ogólnokształcące w Gogolinie. W poszczególnych konkurencjach zwyciężyły – w strzelaniu bojowym z kbk AKMS Liceum Ogólnokształcące w Gogolinie, w pętli taktycznej i rzucie granatem Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, w strzelaniu z karabinka kbks II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Stargardzie. Za szczególny szacunek dla barw narodowych i munduru żołnierza Wojska Polskiego wyróżniona została drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte z Głogowa.
Patronatów i pomocy w przygotowaniu zawodów udzielili oprócz Ministra Obrony Narodowej, zachodniopomorski kurator oświaty, starosta drawski, starosta stargardzki, burmistrzowie Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Patronat medialny sprawowały TVP3 Szczecin, Radio Koszalin, Głos Koszaliński i Polska Zbrojna. Profesjonalną dokumentację fotograficzną mistrzostw zapewnił pan Grzegorz Wawrzyniak. Nagrody ufundowali sponsorzy – Szkoła Przetrwania SurvivalTech z Częstochowy, Hurtownia Artykułów Sportowych Admiral Grzegorza Maciejasza, Bank Spółdzielczy z Kalisza Pomorskiego, Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie, Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Żywiec Zdrój S.A. z Mirosławca. Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie przygotowało pokaz broni historycznej. Tegoroczną edycję mistrzostw wyjątkowo aktywnie wsparły szkoły wyższe, fundując puchary i nagrody dla zwycięskich drużyn – Akademia Morska w Szczecinie, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, PWSZ z Wałcza oraz Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki z Warszawy.
 

Tekst: Julia Enders, Klaudia Lewosiuk, Wiktoria Spieler

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona