Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Konferencja Klas Mundurowych
21-05-2019

Konferencja Klas Mundurowych

Data wydarzenia: 21-05-2019

Grupa uczniów z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka, uczestniczyła w III Wojewódzkiej Konferencji Klas Mundurowych z województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie odbyło się 15 maja 2019 r. w Mirosławcu i w Wałczu.

Organizatorem Konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Motywem przewodnim konferencji było zapoznanie młodzieży z walkami polskich żołnierzy o przełamanie Wału Pomorskiego na początku 1945 r.
 
Uczestnicy konferencji spotkali się w Mirosławcu, gdzie po otrzymaniu materiałów promocyjnych i uroczystej zbiórce, zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpoczęła zajęcia od wykładu na temat genezy walk o Wał Pomorski. Druga grupa w tym czasie zwiedzała Muzeum Wału Pomorskiego.
 
Druga część spotkania odbyła się w Wałczu, gdzie w bardzo ciekawym obiekcie militarnym „Grupa Warowna Cegielnia” uczniowie mogli zwiedzić doskonale zachowane obiekty fortyfikacyjne, głównie bunkry, ale również inne obiekty, które wchodziły w skład kompleksu. W trakcie zwiedzania dowiedzieli się o wielu interesujących szczegółach, dotyczących uzbrojenia i wyposażenia bunkrów, warunków w jakich przebywali żołnierze niemieccy, a także okoliczności zdobycia tych obiektów przez wojska polskie. 
 
Konferencja była bardzo ciekawa i pozwoliła młodzieży zapoznać się z niestety już trochę zapomnianą historią walk żołnierza polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego. Była też okazją do wymiany doświadczeń i spotkania uczniów i opiekunów klas mundurowych. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz za wspaniałą i niecodzienną lekcję historii.
                                                                                                               
 
Tekst: Krzysztof Wójciak, nauczyciel ZSP w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona