Przygoda w Finlandii
Data wydarzenia: 22-05-2019
Grupa uczniów i nauczycieli z ZSP w Czaplinku w pierwszym tygodniu maja uczestniczyła w wymianie młodzieży w Finlandii. Spotkanie było kolejnym etapem realizacji wielostronnego projektu Erasmus+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”. Biorą w nim udział przedstawiciele szkół z Grecji, Łotwy, Islandii, Finlandii, Hiszpanii, Polski i Sardynii. Stronę polską reprezentowały Olga Zając i Dominika Rosińska wraz z opiekunami.
Gospodarze przygotowali niezwykle bogaty i interesujący program. Zapoznali uczestników z systemem szkolnictwa w Finlandii, umożliwili młodzieży uczestnictwo w zajęciach organizowanych w szkole w Vesilahti. Przybliżyli gościom treść i wartości płynące z fińskiego eposu narodowego – Kalevali. Jest to poemat epicki składający się z pieśni ludowych i legend z terenów Finlandii zebranych i opracowanych w XIX w. przez Eliasa Lönnrota. Wielu artystów fińskich odwołuje się w swoich pracach do Kalevali, co uczestnicy mogli zobaczyć podczas wizyty w Muzeum Narodowym, Galerii Sztuki „Ateneum” w Helsinkach oraz wycieczki do Visavuori, gdzie znajduje się atelier i dom fińskiego rzeźbiarza i architekta Emila Wikströma. Fińscy gospodarze zadbali byśmy poznali Vesilahti i jego bliższe i dalsze okolice: dwór Laukko, katedrę luterańską w Tampere, las Pyynikki położony zaledwie kilometr na zachód od centrum Tampere na zboczach wzgórza od strony jeziora Pyhäjärvi – jest to najwyższe wzgórze morenowe na świecie. Nie zabrakło atrakcji związanych z aktywnością fizyczną, zorganizowana została wyprawa starą fińską łodzią oraz do parku linowego w Tampere. Przyjaciele z Finlandii zrobili ogromną przyjemność uczestnikom organizując wycieczkę do fabryki słodyczy FAZER oraz do Oodi - Centralnej Biblioteki Helsinek, która jest zbudowana w centrum miasta jako sposób trwałego upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Finlandię niepodległości.
Międzynarodowe wymiany w ramach projektu Erasmus + to nie tylko zabawa, ale również praca. Nauczyciele z Łotwy przeprowadzili zajęcia językowe, uczniowie pod okiem nauczycieli z Sardynii tworzyli komiksy oparte na mitologii krajów partnerskich, szkoła z Hiszpanii przeprowadziła zajęcia sportowe.
Uczniowie przez cały okres pobytu mieszkali w domach swoich fińskich kolegów. Wszystko odbywało się w atmosferze serdeczności i przyjaźni, co ułatwiało przełamywanie własnych ograniczeń mentalnych i językowych. Doświadczanie i uczenie się otwartości jest ogromną wartością tego spotkania. Fińscy gospodarze zaoferowali swoim gościom mnóstwo atrakcji. Wzbogacili ich wiedzę o informacje z historii, kultury, obyczajów swojego kraju. Przybliżyli legendy i podania, które są bardzo mocno wpisane w fińską sztukę oraz rzeczywistość. Skutecznie zaszczepili zainteresowanie swoją ojczyzną.
Celestyna Tomkowska, Alicja Giwojno