Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Warsztaty historyczne
27-05-2019

Warsztaty historyczne

Data wydarzenia: 27-05-2019

W siedzibie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie 22 maja 2019 r. odbyły się warsztaty historyczne dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze w służbie historii”, przeznaczonego dla uczniów klas o profilu wojskowym. W zajęciach wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie Tobiasz Głowacki, Kacper Kłos i Łukasz Senator pod opieką księdza Wojciecha Marcinkiewicza.

W pierwszej części warsztatów miał miejsce wykład kierownika Muzeum dr. Wojciecha Grobelskiego pt. „Bitwa nad Bzurą”, poświęcony największej z bitew kampanii wrześniowej w 1939 r. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach z technik audiowizualnych, przeprowadzania notacji historycznych oraz poszukiwania źródeł informacji, prowadzonych przez dr. Grzegorza Czapskiego i Michała Ruczyńskiego, pracowników Oddziału IPN w Szczecinie.
Konkurs „Żołnierze w służbie historii” jest adresowany do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Oręża Polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa Polskiego.
W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią, sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym. Regionalnymi partnerami konkursu „Żołnierze w służbie historii” są Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

 

Tekst: Maciej Rydzewski dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pom.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona