Prelekcja na temat samorządu terytorialnego
04-06-2019

Prelekcja na temat samorządu terytorialnego

Data wydarzenia: 04-06-2019

W poniedziałkowe popołudnie 3 czerwca 2019 r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się niecodzienna lekcja. Adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego dr Eryk Krasucki przedstawił młodzieży prelekcję pt. „Samorząd terytorialny. Krótka historia, niełatwa codzienność”, na temat historii i współczesności samorządu terytorialnego w Polsce.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej o profilu dwujęzycznym oraz dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Dr Eryk Krasucki omówił genezę samorządności w Polsce od średniowiecza przez czasy nowożytne, aż do współczesności. Zwrócił uwagę na istotne znaczenie samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa na przestrzeni wieków. Scharakteryzował także strukturę i kompetencje współczesnego samorządu terytorialnego. Podkreślił, że dobre funkcjonowanie samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu czy gminy zależy przede wszystkim od aktywności lokalnych społeczności, do czego zachęcał uczestników spotkania.
Dziękujemy panu Erykowi Krasuckiemu za ciekawą i profesjonalnie przygotowaną prelekcję, przybliżającą młodzieży problematykę samorządu terytorialnego.
Spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach obchodów 20–lecia samorządu powiatowego z inicjatywysekretarza powiatu pani Katarzyny Getki. Dziękujemy władzom powiatu drawskiego za zorganizowanie atrakcyjnych zajęć dla młodzieży, zachęcających uczniów do aktywności w lokalnym środowisku.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pom.