„Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”
10-06-2019

„Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”

Data wydarzenia: 10-06-2019

We wtorek 4 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się dwa spotkania młodzieży w ramach realizacji projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”.

W jednym ze spotkań uczestnicy wzięli udział w przygotowaniach do historycznej gry miejskiej pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego – pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, Prezesa Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Misericordia” oraz dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z przedmiotami używanymi przez dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Wyjaśnił ich pochodzenie i przeznaczenie oraz przydatność do wykorzystania podczas gry. Młodzież dowiedziała się na czym będzie polegała gra miejska „Śladami kaliskich pocztówek”. Była to dla uczniów wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna lekcja historii prowadzona przez jej odkrywcę, który podzielił się z młodzieżą swoją pasją.
Drugie działanie w ramach projektu to już siódmy z kolei spektakl plenerowy grupy teatralnej „Klepsydra” zatytułowany „To idzie młodość”. Odegrano go w Inteligentnym Ogrodzie kaliskiego Liceum.
Zgromadzona publiczność składała się głównie z młodzieży. I nieprzypadkowo, gdyż akcja sztuki (wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka) pokazywała jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii. Dawniej był to socjalizm realizowany przez partię pełniącą wiodącą rolę, której przywódca stanowił instancję najwyższą. Partię oraz jej przywódcę wychwalały liczne, przypomniane przez licealistów pieśni i wiersze.
Joanna Mączkowska, reżyser, scenograf i choreograf tego widowiska, połączyła teraźniejszość z przeszłością, aby pokazać, że ideologia w każdym czasie zamazuje prawdę oraz rzeczywiste wartości, że cynicznie okłamuje młodzież, gdyż nigdy nie powinno się wykorzystywać młodzieńczego zapału do budowy ułudy. Prowadzi to bowiem wyłącznie do utraty kolejnego pokolenia, któremu zmarnowano szanse na obiecaną i jakoby nieuchronną „świetlaną przyszłość”.
Oba zadania uzyskały dofinansowanie Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem".

Opracowała: Aneta Kuszmar inspektor w Wydziale Edukacji na podstawie tekstu Macieja Rydzewskiego i Joanny Mączkowskiej z ZSP w Kaliszu Pomorskim