Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID
12-06-2019

Po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID

Data wydarzenia: 12-06-2019

W dniach od 6 do 8 czerwca 2019 r. grupa 36 uczniów i absolwentów ZSP w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział w ósmej edycji Rajdu im. prof. Aleksandra Gieysztora Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Organizatorem imprezy jest nauczyciel geografii w kaliskim liceum Paweł Łuczko.

Celem rajdu jest upamiętnianie polskich oficerów, głównie żołnierzy września 1939 roku i powstańców warszawskich, którzy byli jeńcami Oflagu IID, położonego w okolicach Bornego Sulinowa do 1945 r.
Tegoroczna edycja rajdu rozpoczęła się na terenie Oflagu IID, gdzie uczestnicy rajdu spotkali się z dr Tomaszem Skowronkiem, Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Tomasz Skowronek przedstawił uczniom w ciekawy sposób intrygujące losy jeńców i patrona tegorocznej edycji rajdu, wzbudzając ich zainteresowanie.
Złożenie wiązanek i znicza na miejscach pamięci, to obowiązkowa i oficjalna cześć rajdu. Po wędrówce ścieżkami traktu jenieckiego, uczestnicy przejechali do punktu, od którego rozpoczęła się piesza wyprawa do Broczyna. Gościnność pani sołtys Agnieszki Drabiszczak oraz przygotowane przez panie z Koła Gospodyń setki pierogów, to od lat wyraz wielkiego serca, dowód przyjaźni i wsparcie dla uczestników rajdu. Około 20 km marszu w upalny dzień dało się we znaki, ale trud wędrówki nie przeszkodził w organizacji wieczornego śpiewania karaoke.
Drugi dzień rajdu, to podobny dystans do pokonania, tym razem przez Czaplinek i Siemczyno do Piaseczna. Czaplinek, to m.in. wizyta w kościołach, gdzie nocowali jeńcy zimą 1945 r. i czas na odpoczynek. Siemczyno na trasie rajdu, to zawsze po trudzie wędrówki ważny punkt programu. Tak było i w tym roku. Sołtys Siemczyna, pan Michał Olejniczak, jak zwykle znalazł czas i oprowadził młodzież po znajdującym się w trakcie remontu pałacu. Zwiedzanie piwnic i strychu dodało kolorytu całej wyprawie i pozwoliło na poznanie historii miejsca, które także związane jest z jeńcami Oflagu IID, bowiem także w Siemczynie noclegu szukali  bohaterowie z 1945 r.
Po dotarciu do Piaseczna, okazało się, że gościnność gospodarza tego miejsca, sołtysa Piaseczna, pana Maksymiliana Krzemienia, jest wpisana w życie tej niewielkiej wsi. Wspólne ognisko i śpiewy nie pozwalały na szybki sen, ale przyszedł także i na niego czas, by trzeci dzień rajdu nie stał się bardziej męczący.
W sobotę 8 czerwca uczniowie dotarli do Złocieńca, gdzie zakończył się rajd. Wspólny ostatni apel na złocienieckim rynku i pizza w pizzerii, stały się ważnymi punktami programu rajdu. Pizza i obiadokolacja poprzedniego dnia, ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza, dodały młodzieży sił przed powrotem do domu.
Organizator rajdu serdecznie dziękuje za wsparcie Panu Burmistrzowi i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji VIII rajdu, nauczycielom ZSP w Kaliszu Pomorskim – Renacie Effenberg – Nawrot, Krzysztofowi Wójciakowi, ks. Wojciechowi Marcinkiewiczowi, Adamowi Stąporkowi, Andrzejowi Kowalewskiemu i Konradowi Chwastkowi.
Rajd został przeprowadzony w ramach działania z projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” i dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Drawskiego w ramach działań pozaszkolnych. Przedsięwzięcie uzyskało również wsparcie finansowe Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
 

Tekst: Paweł Łuczko, nauczyciel w ZSP w Kaliszu Pom.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona