Był to ostatni etap realizacji wielostronnego projektu Erasmus+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”, w którym oprócz Polski uczestniczą przedstawiciele szkół z Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Łotwy i Włoch.
Gospodarze przygotowali bogaty program zajęć. Zapoznali uczestników z systemem edukacji w Hiszpanii, umożliwili obserwację lekcji w szkole w El Vendrell, zorganizowali spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Żywe lekcje historii i poznawanie legend odbywały się w miejscach, które były „bohaterami” przytaczanych opowieści: na zamku w Besalu, w średniowiecznej Gironie, w kompleksie archeologicznym Tarragony i w najświętszym miejscu Katalończyków, sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat. Goście poznali historię życia wybitnego wiolonczelisty, kompozytora i dyrygenta Pablo Casalsa, który urodził się w El Vendrell. Uczestniczyli w treningu colles - grupy ludzi, którzy tworzą castells – wieże z ludzi. To niezwykła katalońska tradycja, która liczy ponad 200 lat.
Nauczyciele podczas spotkań podsumowali dwuletnią współpracę, osiągnęli zamierzone cele. Pracując wspólnie zwiększyli wiedzę na temat mitologii i legend oraz zrozumieli i zaakceptowali różnice kulturowe krajów biorących udział w projekcie. Wymiernym efektem podjętych działań jest interaktywna książka z legendami i mitami, gra komputerowa, a także scenariusze lekcji oparte na mitologii i legendach krajów partnerskich.
Projekt ERASMUS+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”, był dla wszystkich uczestników niezwykłą podróżą przez historię, kulturę, legendy i tradycje Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Łotwy, Włoch i Polski.
Tekst: Alicja Giwojno i Celestyna Tomkowska