Czaplineckie szuwary
17-06-2019

Czaplineckie szuwary

Data wydarzenia: 17-06-2019

12 czerwca 2019 r., nad jeziorem Czaplino odbył się II Letni Piknik Artystyczno-Integracyjny Osób Niepełnosprawnych „Czaplineckie Szuwary”, zorganizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czaplinku. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Drawski – Pan Stanisław Cybula.

Założeniem spotkań piknikowych jest zainteresowanie osób niepełnosprawnych zwyczajami i kulturą obrzędową oraz integracja osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Drawskiego
i powiatów ościennych.

Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych
w Bobrowie – Pan Krystian Ignacak.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: Pan Zbigniew Dudor - Członek Zarządu Powiatu Drawskiego oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim - Pani Róża Kursa.

Niezwykły dzień rozpoczął się od wystąpień artystycznych przygotowanych przez podopiecznych wszystkich zaproszonych placówek. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy: Warsztatu Terapii Zajęciowej z Barwic i Wałcza, Środowiskowego Domu Samopomocy z Barwic i Bornego Sulinowa, Domu Pomocy Społecznej z Darskowa, Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy – Ośrodka Rehabilitacyjno-Kulturalnego z Drawska Pomorskiego, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwórzmy Serca” z Czaplinka, Sekcji rodzin dzieci osób niepełnosprawnych przy stowarzyszeniu Ametyst z Czaplinka.

Wszystkie występy wiązały ze sobą motywy zwyczajów obrzędowych Nocy Świętojańskiej
z motywami dotyczącymi „Świtezianki” jako „Damy z Jeziora”.

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański oraz konkurs na najwspanialszą oprawę artystyczną dla prezentacji stroju Damy z Jeziora – Świtezianki. Wykonane wianki na zakończenie zostały uroczyście puszczone na wodę.

Na zgromadzonych gości czekał poczęstunek, między innymi kiełbaski z grilla, domowe ciasta oraz zimne i ciepłe napoje.

Wszystkim artystom, którzy swoimi występami uświetnili piknik, przybyłym gościom oraz osobom zaangażowanym w organizację „Czaplineckich Szuwar” serdecznie dziękujemy.

Tekst: Monika Sokolik