Na ćwiczeniach „Dragon’19”
21-06-2019

Na ćwiczeniach „Dragon’19”

Data wydarzenia: 21-06-2019

We wtorek 18 czerwca 2019 r. uczniowie klasy pierwszej o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z dyrektorem szkoły i opiekunami uczestniczyli w Dniu Dostojnych Gości połączonym ze Świętem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który miał miejsce na poligonie drawskim.

Kaliskich licealistów zaprosił Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika.
Uczniowie klasy wojskowej, dyrektor Maciej Rydzewski oraz opiekunowie – Renata Effenberg–Nawrot, Andrzej Kowalewski i Paweł Łuczko mieli wyjątkową okazję obserwacji dynamicznych prezentacji możliwości bojowych pododdziałów wojska polskiego oraz wojsk włoskich i amerykańskich, biorących udział w ćwiczeniach „Dragon’19” na poligonie drawskim. W pokazach brali udział licznie zgromadzeni goście, generałowie, oficerowie i żołnierze polscy, sojuszniczych armii NATO oraz obserwatorzy z wojsk innych państw, m.in. Korei Południowej, Meksyku, Brazylii, Serbii, Iranu i Ukrainy.
Na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Mielno licealiści zobaczyli desant polskich żołnierzy sił specjalnych ze śmigłowców Mi-8 i W-3 Sokół, osłanianych przez amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache.  Następnie obejrzeli pokaz współdziałania różnych rodzajów broni polskich i włoskich sił zbrojnych. Mogli przekonać się o potędze ogniowej czołgów Leopard 2A4 z 10BKPanc oraz włoskich C-1 Ariete. Zobaczyli w akcji myśliwce F-16 i SU-22, a także „latające czołgi” - śmigłowce Mi-24. Na telebimach uczniowie obserwowali na żywo działania pododdziałów oraz możliwości bojowe dział samobieżnych, wyrzutni rakietowych, a także artylerii włoskiej, dysponującej działami samobieżnymi Panzerhaubitze 2000.
Następnie młodzież i nauczyciele udali się na prezentację możliwości likwidacji skażeń przez wojska chemiczne oraz na prezentację statyczną sprzętu wojskowego do Ośrodka Szkoleniowego. Punktem kulminacyjnym był udział uczniów w jednym szeregu wraz z żołnierzami w uroczystym apelu z okazji Święta Dowództwa Generalnego RSZ.
Podczas ćwiczeń młodzież miała okazję spotkania i rozmowy z generałem broni Rajmundem Andrzejczakiem, Szefem Sztabu Generalnego WP oraz generałem broni Jarosławem Miką, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W pokazach uczestniczył także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Udział w zakrojonych na szeroką skalę pokazach był dla kaliskich licealistów z klasy wojskowej wyróżnieniem i okazją do bezpośredniego zapoznania się z działaniami żołnierzy różnych rodzajów broni na polu walki.
Młodzież dziękuje za zaproszenie Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Jarosławowi Mice oraz Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu, bez którego ich udział w pokazach nie byłby możliwy. Podziękowania należą się także żołnierzom z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina za profesjonalną opiekę nad młodzieżą podczas pokazów.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim