Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Sukces w konkursie „Żołnierze w służbie historii”
01-07-2019

Sukces w konkursie „Żołnierze w służbie historii”

Data wydarzenia: 01-07-2019

W dniu 28 czerwca 2019 r. zostały ogłoszone wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze w służbie historii” dla uczniów klas o profilu wojskowym.

Drużyna z klasy pierwszej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie Kacper KłosTobiasz Głowacki Konrad Nowak pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego zdobyła wyróżnienie w konkursie.
Konkurs jest adresowany do uczniów klas wojskowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii oręża polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w budowę niepodległego i niezależnego Państwa Polskiego.
W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią oręża polskiego, sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.
Zespół z Kalisza Pomorskiego upowszechniał wiedzę o generale Witoldzie Dzierżykraju–Morawskim, uczestniku powstania wielkopolskiego, wojny polsko – bolszewickiej, attaché wojskowym w ambasadach RP w Bukareszcie i w Berlinie, bohaterze kampanii wrześniowej w 1939 r., więźniu oflagów, m.in. II D Gross Born, gdzie stanął na czele organizacji konspiracyjnej „Odra”, za co został w listopadzie 1944 r. stracony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Dwukrotny kawaler orderu Virtuti Militari.
Działania drużyny prowadzone były przede wszystkim podczas ósmej edycji Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D, w którym wzięli udział uczestnicy konkursu.
Młodzież dziękuje za pomoc i współpracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursowych zadań organizatorowi rajdu, nauczycielowi geografii w ZSP w Kaliszu Pomorskim Pawłowi Łuczko.  
 
Link do strony konkursu: https://zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/zwh/aktualnosci/12658,Wyniki-pierwszej-edycji-konkursu.html
 
 
Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pom.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona