Jak tworzyć i prowadzić Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego  w lokalnej społeczności?
04-09-2019

Jak tworzyć i prowadzić Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w lokalnej społeczności?

Data wydarzenia: 04-09-2019

O tym zapoznali się przedstawiciele Powiatu Drawskiego oraz Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie, podczas wizyty w Wieliczce. Taka forma opieki jest potrzebna i skuteczna - przekonywali podczas spotkania praktycy kierujący już Środowiskowymi Centrami Zdrowia Psychicznego.

Trzy takie placówki prowadzone prze Fundację Leonardo, dzięki programowi operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę” obejmuje swoją działalnością teren Wieliczki, Krakowa, Woli Kalinowskiej.

Przedstawiciele Fundacji a zarazem realizatorzy projektu przekonywali, że każda z osób, która trafiła do projektu potrzebowała przynajmniej wsparcia psychologicznego, bardzo często również farmakoterapii. Dlatego Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego skoncentrują tę pomoc na konkretnych potrzebach. Chodzi przede wszystkim o to, aby człowiek otrzymywał kompleksową pomoc, od momentu kryzysu do momentu powrotu do normalnego życia.

Zatem warto byłoby pochylić się, nad  uruchomieniem takiego rodzaju Centrum w Powiecie. Warto podkreślić wypowiedź Ministra Inwestycji i Rozwoju, podczas otwarcia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na warszawskich Bielanach dla dzieci i młodzieży  - Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużej liczby populacji dotyczy problem schorzeń psychicznych. Co 5 osoba ma problem z zaburzeniami psychicznymi.

W Polsce problem z tym schorzeniem ma nawet 5 do 8 mln Polaków, a tylko 1 mln z nich się leczy. W coraz większym stopniu zaburzenia te dotyczą dzieci – nawet połowa tych chorób powstaje w okresie dojrzewania – mówił Jerzy Kwieciński.

Zatem otwiera się szansa przed kolejnymi jednostkami leczniczymi i samorządami, aby otworzyli u siebie takie Centra. Kolejny konkurs zostanie otarty, w najbliższym okresie czasu.

W spotkaniach uczestniczyli m.in.: Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego - Barbara Głowacka, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny  MSWiA w Złocieńcu - Ewa Giza, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim - Róża Kursa, Kierownik Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodka Rehabilitacyjno -  Kulturalnego w Drawsku Pomorskim Joanna Orzepowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim - Jolanta Banaszek, Dyrektor ROPS – Dorota Rybarska - Jarosz i Główny specjalista Biura Polityki Społecznej i Senioralnej - Iwona Klimowicz oraz przedstawiciele Fundacji  Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo w Wieliczce.

Tekst: Jolanta Banaszek - Wydział Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Powiatu